Podnikatelé zakládají kvůli EET nové firmy bez minulosti

Podnikatelé zakládají kvůli EET nové firmy bez minulosti

18|10|2016

Elektronická evidence tržeb (EET) už je pomalu na spadnutí. Jako první přijdou na řadu už 1. prosince restauratéři a hoteliéři. Někteří z nich teď podle deníku MF Dnes řeší, jak se vyhnout případným kontrolám z finančního úřadu. Týká se to především těch, kteří v minulosti tajili skutečnou výši tržeb a jimž po zavedení EET mohou příjmy nápadně narůst, napsal list.

Skokový nárůst tržeb přitom bude pro Finanční správu ČR jasným signálem, aby si daného podnikatele proklepla. Správci daně se přitom mohou „zavrtat“ hlouběji do historie firmy. Daňoví poradci, které MF Dnes oslovila, uvedli, že něco podobného se po spuštění evidence tržeb odehrávalo v Chorvatsku, které bylo předobrazem tuzemského řešení EET.

Právě v Chorvatsku proto začali mnozí podnikatelé zakládat nové firmy s čistým štítem. A tu předchozí, zatíženou nepříliš „košer“ minulostí, jednoduše zavřeli. Takový krok vedl k tomu, že správcům daně chyběla srovnávací základna. Neměli se při kontrolách zkrátka o co opřít.

Statistiky naznačují, že v Česku již k takovému „úklidu“ také dochází – jen v první polovině letošního roku přibylo 13 731 nových firem, což je tempo, díky kterému by v tuzemsku mohlo vzniknout nejvíce firem za posledních devět let.

Nenašli jste odpověď na váš problém?

Tvořte s námi obsah tohoto portálu. Napište nám, jaké informace vám chybí. Naši odborníci se budou věnovat všem vašim dotazům.

 
Váš dotaz:
Váš e-mail*:

* položku je nutno vyplnit