Vyjměte e-shopy a malé živnostníky. To je last minute návrh EET

Vyjměte e-shopy a malé živnostníky. To je last minute návrh EET

24|11|2016

Poslední a překvapivý „last minute“ návrh na změnu v koncepci elektronické evidence tržeb (EET), která startuje už 1. prosince, a to vyjmout z EET malé živnostníky a e-shopy, opět rozdmýchal již dostatečně vyhrocené emoce. Chaos, zmatek, rozčilený premiér, nervy na pochodu, to jsou první důsledky a reakce.

(Foto zdroj: yakub88 / Shutterstock.com)

Ministr financí Andrej Babiš navrhl osvobodit od elektronické evidence tržeb malé živnostníky, konkrétně ty, kteří si zařídí tzv. paušální daň a nemají roční obrat větší než 250 000 korun, a také e-shopy. Přesněji úlevu od EET pro internetové obchody při platbách kartou po internetu.

Návrh na změnu pouhý týden před ostrým startem vyvolal mnoho ostrých reakcí nejen v řadách opozice, ale i mezi koaličními partnery Hnutí ANO. „Strašná metoda práce ministra financí Babiše. Sedm dní před startem EET přinese na koaliční radu další změny. Opravdu mají poplatníci tohle zapotřebí,“ reagoval premiér Bohuslav Sobotka na Twitteru.

Michal Wantulok ze společnosti Dotykačka, významného hráče na poli dodavatelů pokladních systémů připravených na EET, k tématu uvedl: „Naši společnost tento krok nijak nepoškozuje a osvobození malých živnostníků nám v zásadě připadá vcelku rozumné. Avšak návrh na tuto změnu přichází příliš pozdě. V podmínkách EET se řada podnikatelů dosud orientuje velmi nedostatečně a změna pravidel týden před spuštěním celého systému všechny vrhá do ještě větších zmatků.

Ministerstvo financí by podle nás spíš než nové výjimky mělo řešit skutečnost, že řada podnikatelů, pro které je EET závazná již od prosince, přípravy zcela ignoruje. Podle našich odhadů by takových subjektů mohlo být zhruba 10 tisíc.”

Návrh na vynětí fyzických osob navazuje podle ministerstva financí na tzv. paušální daň z příjmu. Podnikatelé, kteří tuto daň využijí a zároveň jejich příjem z podnikání nepřekročí 250 000 korun, se budou moci EET vyhnout.

Pokud změna projde, bude to znamenat vítězství i pro internetové obchody, které se dlouhodobě snažily o to, aby EET nepodléhaly platby přes internet. Zjednodušeně lze říct, že prodeje a platby on-line přes e-shop, budou z evidence tržeb vyňaty, zatímco vše, co bude prodáno přes kamenný obchod, bude EET podléhat.

Více informací najdete na těchto odkazech:

http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/babis-pres-navrhovane-zmeny-zacne-prvni-faze-eet-beze-zmen/1419344

https://www.novinky.cz/domaci/421586-chaos-a-trhaci-kalendar-politici-kritizuji-babisovy-nahle-zmeny-v-eet.html

Nenašli jste odpověď na váš problém?

Tvořte s námi obsah tohoto portálu. Napište nám, jaké informace vám chybí. Naši odborníci se budou věnovat všem vašim dotazům.

 
Váš dotaz:
Váš e-mail*:

* položku je nutno vyplnit