Jak je to s EET a slevou na dani?

21|10|2016

Sleva na dani 5.000 Kč se týká pouze OSVČ, nebo i právnických osob? A jestliže má OSVČ více provozoven a provozuje je na jedno IČ, může si odpočítat 5.000 Kč na každou provozovnu?

V souvislosti s přijetím zákona o EET byl přijat i doprovodný zákon 113/2016 Sb., který mimo jiné mění i zákon o daních z příjmů. Zákon přidává slevu na dani ve výši 5.000 Kč pro ty subjekty, které začínají tržby elektronicky evidovat.

Zákon 113/2016 Sb. přidává do zákona o daních z příjmů nový paragraf:

§ 35bc

Sleva na evidenci tržeb

(1) Výše slevy na evidenci tržeb činí 5.000 Kč. Sleva na dani činí nejvýše částku ve výši kladného rozdílu mezi 15 % dílčího základu daně ze samostatné činnosti a základní slevy na poplatníka.

(2) Slevu na evidenci tržeb lze uplatnit pouze ve zdaňovacím období, ve kterém poplatník poprvé zaevidoval tržbu, kterou má podle zákona o evidenci tržeb povinnost evidovat.

Sleva se týká pouze podnikajících fyzických osob. Právnické osoby žádný nárok na slevu na dani v souvislosti se spuštěním EET nemají. Týká se poplatníka, nikoliv provozovny, nelze ji tedy uplatnit vícekrát, například na každou provozovnu.

Sleva bude činit 5.000 Kč bez ohledu na to, jaké skutečné náklady poplatník na pořízené zařízení vynaložil. Výši slevy není třeba nijak prokazovat. Poplatník na ni má jednorázově nárok v roce, ve kterém poprvé zaeviduje „EET tržbu“.

Slevu nelze použít každý rok a nedá se přesunout do dalšího zdaňovacího období.

Nenašli jste odpověď na váš problém?

Tvořte s námi obsah tohoto portálu. Napište nám, jaké informace vám chybí. Naši odborníci se budou věnovat všem vašim dotazům.

 
Váš dotaz:
Váš e-mail*:

* položku je nutno vyplnit