Nezisková organizace provozující čajovnu

22|08|2016

Jsme nezisková organizace a provozujeme chráněné bydlení pro osoby s různými poruchami. V rámci naší činnosti provozujeme i malou čajovnu, kde pracují naši klienti. Prosím o vysvětlení, jak se nás EET dotkne a odkdy.

Co se týče neziskových organizací, klíčové je správně určit, které činnosti spadají do nepodnikatelské činnosti a které ne. EET se nevztahuje na hlavní nepodnikatelskou činnost, ve vašem případě tedy chráněné bydlení.

V případě čajovny už se jedná o vedlejší podnikatelskou činnost, ze které vám vzniká zisk. Tyto tržby, budou-li přijaty jiným způsobem než bankovním převodem, již EET podléhají. Je tedy třeba je zaevidovat, a to od 1. 12. 2016 v kategorii Stravování v restauracích, u stánků a v mobilních zařízeních.

Finanční úřad uvádí, že tyto tržby z drobné vedlejší podnikatelské činnosti neziskových organizací je vždy potřeba posuzovat vzhledem ke konkrétním okolnostem. Víc podrobností by měly neziskové organizace najít v připravované ministerské metodice.

Pokud si nejste jistí, zda vaše výdělečné aktivity spadají do nepodnikatelské, nebo podnikatelské činnosti, můžete požádat finanční úřad o závazné posouzení. Za zpracování dokumentu zaplatíte 1 000 Kč a o jeho vydání můžete požádat od září 2016.

Nenašli jste odpověď na váš problém?

Tvořte s námi obsah tohoto portálu. Napište nám, jaké informace vám chybí. Naši odborníci se budou věnovat všem vašim dotazům.

 
Váš dotaz:
Váš e-mail*:

* položku je nutno vyplnit