Přijímáme hotovost jen v zastoupení

31|08|2016

Jsme cestovní agentura a veškeré naše hotovostní příjmy tvoří pouze výběr peněz, které se následně zašlou cestovní kanceláři. Naším výnosem je provize, na kterou se vystaví daňový doklad, který je uhrazen bankovním převodem. Budou hotovostní úhrady zájezdu také evidovány v EET, přestože nejsou našimi výnosy?

Dle vašeho popisu se jedná o typický příklad evidence tržeb v zastoupení podle § 9 Hlavy II Zákona o EET.

V praxi to bude vypadat tak, že vás cestovní kancelář pověří evidováním jejích tržeb v zastoupení, a vy se tudíž stanete pověřeným zástupcem této cestovní kanceláře.

To znamená, že vám vznikne povinnost evidovat všechny hotovostní tržby (úhrady zájezdů) za poplatníka, který vás k evidování tržeb pověřil (cestovní kancelář), a na vydané účtence pak bude kromě jiných náležitostí uvedeno jak vaše IČO, tak také IČO dané cestovní kanceláře s informací, že se jedná o evidenci v zastoupení.

Tímto krokem se však cestovní kancelář nezbavuje odpovědnosti za důsledky spojené s porušením povinností podle zákona o EET.

Provize vyplácená bankovním převodem nepodléhá EET.

Nenašli jste odpověď na váš problém?

Tvořte s námi obsah tohoto portálu. Napište nám, jaké informace vám chybí. Naši odborníci se budou věnovat všem vašim dotazům.

 
Váš dotaz:
Váš e-mail*:

* položku je nutno vyplnit