EET a ubytování. Pro koho ano a pro koho ne?

EET a ubytování. Pro koho ano a pro koho ne?

30|11|2016

Start: prvního prosince 2016. Právě od tohoto data mají nejen restauratéři, ale také hoteliéři povinnost být v evidenci EET.

Hoteliér i majitel kempu – bez výjimek

E-tržby musí na Finanční správu České republiky posílat nejen provozovatelé hotelů, ale také penzionů a kempů. Tady je situace jasná. Každý host musí dostat účtenku.   

Ubytování jako přivýdělek – i tady je nutná EET

Složitější to je ale v případech, kdy si majitel chaty nebo chalupy jejím pronájmem jen přivydělává. I pokud je vlastník takové nemovitosti zaměstnaný, má však živnostenský list a své služby (tedy krátkodobé pronájmy) nabízí na svém nebo specializovaných webech, elektronická evidence tržeb se na něj vztahuje už od první vlny. A to s jedinou výjimkou – host platí majiteli chaty nebo chalupy převodem na účet. Jestliže převodem platí pouze zálohu a zbytek doplácí na místě v hotovosti, stačí, když elektronicky zaevidujete pouze doplatek.

Nabízíte hostům své bydlení? Možná výjimka

V posledních letech Evropu a Ameriku doslova zaplavuje fenomén krátkodobých „nepodnikatelských“ pronájmů, a tedy přivýdělků formou HomeAway, Booking.com či Airbnb nebo Interhome. Populární systém funguje jednoduše. Svůj byt (domek) nebo jen jeho část je nutné zapsat ve specializované agentuře. A pak už jen vítat hosty, uklízet a převlékat postele.

O převod peněz se postará zastřešující agentura (server). Vlastník nemovitosti si přitom může vybrat z několika druhů vyplácení svých výdělků. Například systém PayPal. (Jde o internetový platební systém, který umožňuje přesuny peněz mezi účty PayPalu. Ty jsou identifikovány e-mailovými adresami. Každý z těchto účtů je propojen s jednou nebo více platebními kartami). Může jít i o přímý vklad nebo o mezinárodní bankovní převod. Peníze jsou na účet majitele bytu automaticky odeslány po příjezdu hosta. Systém takových krátkodobých pronájmů přes specializovanou agenturu by mohl mít v evidenci EET výjimku.

Jsou ale i pronájmy, kdy peníze dostane do rukou přímo hostitel. Do EET by takové hotovostní platby měly automaticky spadat, a to už od první vlny.

Daníte své příjmy z pronájmu:

– podle § 9 zákona o dani z příjmů? EET se vás netýká.

– podle § 7 zákona o dani z příjmů? Přijímáte-li hotovostní platby, ověřte si včas, do které fáze EET spadáte.

Dlouhodobý pronájem – bez EET

Kdo nemá chuť a náladu na časté vítání hostů, uklízení a převlékání lůžkovin, může zvolit dlouhodobý pronájem bytu. Takovým způsobem se pronajímají volné byty, které si lidé kupují jako investici. Pokud je majitelem bytu nepodnikatel, který daní své příjmy podle § 9 zákona o dani z příjmů. V tomto případě nespadá pod elektronickou evidenci tržeb ani případ, kdy majitel bytu dostane zaplaceno v hotovosti.

Pronájem kanceláře – ještě je čas

EET se teď nemusejí zabývat ani firmy, které nemovitosti (může jít o byty, kanceláře, pozemky, ale i celé budovy) pronajímají dlouhodobě a část nájemců jim platí v hotovosti. Tito podnikatelé (firmy) se do e-tržeb musí evidovat až ve třetí vlně, tedy od 1. března 2018. Pokud ale majitel nemovitosti nebude přijímat v hotovosti žádné platby a veškeré peníze mu půjdou přímo na účet, EET se nemusí zabývat vůbec.  

Golfové hřiště, nebo aquapark? Dobře sčítejte

Vlastníte farmu, jezdeckou školu, tenisové kurty nebo golfové hřiště? A právě kvůli těmto zážitkům u vás někdy přespí hosté? Zkrátka – hlavní příjem z vašeho podnikání je v něčem jiném než v ubytování? A zároveň splňujete podmínku, že roční výnos z ubytování nepřekročí 175 000 korun a činí maximálně 49 procent z celkových výnosů provozovny? Pak je vaše povinnost registrovat se do EET až od třetí vlny, tedy od března 2018. Pokud je ale v rámci vašeho podnikání víc takových minoritních aktivit, je nutné jejich tržby sečíst. Teprve konečný součet vydá verdikt o datu přihlášení do e- tržeb.

Klubovna pro radost – ale jen s malým ziskem

Výjimku z EET mají i neziskové organizace, které nabízejí ubytování jako doplňkové služby. Například turistický oddíl, který pronajímá svou klubovnu za poplatek jiným oddílům. Může jít například o letní tábor nebo o pronájem klubovny na víkendovou akci – třeba taneční workshop – jinému spolku. V takovém případě jde o drobnou podnikatelskou činnost spolků. Tržby v takovém případě nesmějí přesáhnout 175 000 korun ročně nebo nesmějí být vyšší než pět procent z celkových tržeb spolku.

Nenašli jste odpověď na váš problém?

Tvořte s námi obsah tohoto portálu. Napište nám, jaké informace vám chybí. Naši odborníci se budou věnovat všem vašim dotazům.

 
Váš dotaz:
Váš e-mail*:

* položku je nutno vyplnit