5 způsobů, jak obejít e‑tržby. Nenaleťte na ně!

5 způsobů, jak obejít e‑tržby. Nenaleťte na ně!

25|03|2019

S blížícím se startem elektronické evidence tržeb (EET) se vyrojila i řada návodů, jak tzv. e-tržby obejít. Je ale opravdu tak jednoduché se jim vyhnout? Většina ze „zaručených“ rad je podle našich zjištění spíše zavádějících. Místo toho, abyste si ušetřili administrativu spojenou s EET, si tak můžete spíše naběhnout.

1. Neoprávněné podnikání

Především v začátcích podnikání je lákavé si to jen tak vyzkoušet. Bez papírů. Zkrátka podnikat bez živnostenského listu a vyhnout se tak záznamu v některé evidenci. Takový „punkový“ přístup je ale pořádně riskantní – velké sankce hrozí totiž nejen z pohledu samotné EET, ale rovněž podle živnostenského zákona a pro fyzické osoby v určitých případech i podle trestního zákoníku.

Pokud živnostenský úřad při své kontrole zjistí, že podnikáte bez oprávnění, může vám v případě volné živnosti uložit pokutu až 50 000 korun, u živnosti řemeslné či vázané až 100 000 korun, a u koncesované živnosti dokonce až 200 000 korun. To platí i o provozování činnosti mimo rámec uděleného živnostenského oprávnění. Je proto lepší dát si vždy „papíry“ do pořádku. Nejjednodušší je zajít na úřad a vyřídit to s úředníky přímo na místě.

Jestliže neoprávněně podnikáte ve větším rozsahu, může vám dokonce hrozit i trestní postih podle paragrafu 118 trestního zákoníku. Pak hrozí až roční vězení či peněžitý trest a v případě získání značného prospěchu jsou tresty ještě tvrdší.

2. Účtování na dvou pokladnách

V případě, že se rozhodnete používat dvě různé pokladny, a tím před úřady tajit část svých příjmů, hrozí vám hned několik rizik. V první řadě na vás může narazit neohlášená kontrola, které Finanční správa se spuštěním elektronické evidence tržeb chystá.

Navíc ministerstvo financí plánuje i křížové kontroly, při nichž budou úředníci porovnávat data nasbíraná napříč segmentem – ten, kdo bude výrazněji vybočovat z řady, se automaticky stane podezřelým. A dat pro relevantní srovnání bude mít Finanční správa vzhledem k plošné aplikaci EET víc než dost.

Ale i tehdy, pokud byste se vyhnuli namátkovým i křížovým kontrolám, pořád ještě vaši snahu vyhnout se EET může sestřelit dobře mířené udání. Přece jen v Česku jsou podnikatelské komunity velmi sevřené a malé – všichni se dobře znají a vidí si do kuchyně. Snaha obcházet EET se tak rychle rozkřikne.

3. Časté výpadky internetu

Tato obezlička je postavená na jednoduché výmluvě – příliš často padajícím internetovém připojení. Spoleh na ni ale moc není, platí totiž, že Finanční správa bude pečlivě srovnávat vaše chování s jinými subjekty obdobné velikosti v daném regionu i segmentu. Zase přitom platí, že abnormality, které systém odhalí, budou fungovat jako výstražný signál pro úředníky.

4. Kluby, spolky, neziskovky

Jestli si myslíte, že abyste se uchránili před EET, stačí se proměnit v uzavřený podnik provozovaný pod záštitou spolků, do nichž mají přístup jen členové, raději na to zapomeňte. Před klasickou kontrolou vás to do budoucna neuchrání, zvláště pokud se takový krok stane běžnou normou. Kromě toho, že to má své háčky, je také velmi lehké sklouznout do kategorie neoprávněného podnikání nebo jiného účelového obcházení zákona, kde už hrozí velmi přísné tresty (viz první bod). Správní úřady i soudy již v této oblasti mají k dispozici dostatečné množství judikátů.

Cestu, jak uniknout před EET, neposkytnou ani neziskové organizace, které jsou od e-tržeb zdánlivě osvobozeny. Podle dosavadního výkladu ministerstva financí se totiž osvobození od elektronické evidence tržeb vztahuje jen na hlavní nepodnikatelskou činnost. Všechno další už ale samozřejmě podléhá EET.

Pokud například nezisková organizace provozuje jako vedlejší podnikatelskou činnost čajovnu či kavárnu, v níž ji vzniká zisk, je povinna tržby elektronicky evidovat, a to už od 1. 12. 2016. (Výjimka z tohoto pravidla má platit pro drobnou vedlejší podnikatelskou činnost veřejně prospěšných neziskových organizací. Její přesné vymezení by mělo být předmětem plánované metodiky ministerstva financí.)

Zkrátka – pokud vykonáváte výdělečnou činnost soustavně za účelem dosažení zisku, evidovat musíte. O závazné posouzení, zda tomu tak je či nikoli (a zda tedy vaše činnost podléhá e-tržbám), můžete požádat od letošního září a Finanční správa si za něj naúčtuje tisíc korun. Případně se můžete řídit chystanou metodikou ministerstva financí.

5. Phantomware v pokladně

Jde o software nainstalovaný přímo v pokladně, který umí manipulovat nahranými daty. Při odesílání na Finanční správu dokáže například dražší položky nahradit levnějšími, případně evidovat jen něco – např. jídlo ano, pivo ne apod. I tady je ale riziko odhalení obrovské – jakmile se některý ze zákazníků rozhodne ověřit si FIK kód z účtenky a uvedená částka nebude souhlasit, je konec. A jaká je šance, že to nikdo neudělá? Nebo že se neobjeví kontrola?

Opravdu z trhu zmizí podvodníci?

Je jasné, že v případě některých podnikatelských subjektů může vést EET k jejich definitivnímu zániku. Někteří podnikatelé už dnes přežívají jen za cenu drobných či větších podvůdků a v současném systému si našli cestu, jak dále fungovat. Není sice správná, ale zatím je funkční.

Například pro hospody na malých vesnicích, kde žije jen pár desítek lidí včetně kojenců, může EET opravdu znamenat konečnou. Ve srovnání s jinými podniky ve větších městech je totiž jejich prostor pro manévrování skutečně minimální.

On-line přístup k datům v rámci jednotlivých segmentů je ovšem pro Finanční správu silnou zbraní – zda to ale vážně povede k vyčištění tržního prostředí a posílení pozice poctivých podnikatelů, na to si budeme muset ještě pár měsíců počkat.

Pokud hledáte spolehlivý EET pokladní systém, který je cenově dostupný, vyzkoušejte např. Dotykačku, která má v Evropě přes 12 tisíc uživatelů.