Dotknou se vás chystané změny EET v roce 2019?

Dotknou se vás chystané změny EET v roce 2019?

16|10|2019

Ministerstvo financí ČR předložilo vládě v únoru 2018 novelu zákona č. 112/2016 Sb., o elektronické evidenci tržeb (EET), která obsahuje změny úpravy evidence tržeb, jejichž nezbytnost ukázala aplikace zákona v praxi, a dále změny, které reagují na verdikt Ústavního soudu z prosince 2017.

Finalizace legislativního procesu této novely v uplynulých dnech zveřejněním ve Sbírce zákonů znamená mimo jiné jasné stanovení termínu pro spuštění 3. a 4 fáze EET. Podnikatelé spadající do této skupiny budou muset začít elektronicky evidovat tržby od 1. května 2020. Novela však přináší i další změny. 

V následujícím textu vám přinášíme jejich souhrn

Asi nejdiskutovanější změnou je tzv. “papírová evidence” pro malé živnostníky. Podrobné informace přinášíme v samostatném článku. Podnikatel bude moci namísto evidence on-line vydával papírové účtenky z předtištěného bloku, který si zdarma vyzvedne na finančním úřadě. 

Další změny v evidenci tržeb však začnou být účinné již od 1. listopadu 2019:

Od tohoto data se na účtenky musí opět vrátit DIČ, a to pouze s výjimkou poplatníků, kde je součástí i rodné číslo poplatníka.

Součástí těchto změn je i trvalá výjimka pro těžce zrakově postižené, jelikož systém pro správu EET není uzpůsoben pro nevidomé. Dosud mají zrakově postižení poplatníci úlevu danou pouze nařízením vlády.

Novela přináší osvobození od povinnosti evidovat tržby pro sociální služby a dále pro prodej sladkovodních ryb, pouze však v období 18. až 24. prosince každého roku.

Výjimku dostanou také platby, které se neuskutečnily na území České republiky. Tedy například když si někdo objedná a zaplatí za zboží nebo službu ze zahraničí.

Elektronická evidence tržeb se nebude týkat ani předplacených telefonních karet či plateb za letenky.

A z EET budou rovněž vyjmuty i tržby z hazardních her, protože tyto údaje je možné získat z jiných evidencí. 

Pokud hledáte spolehlivý EET pokladní systém, který je cenově dostupný, vyzkoušejte např. Dotykačku, která má v Evropě přes 12 tisíc uživatelů.