Dotknou se vás chystané změny EET v roce 2019?

Dotknou se vás chystané změny EET v roce 2019?

28|03|2019

Ministerstvo financí ČR předložilo vládě v únoru 2018 novelu zákona č. 112/2016 Sb., o elektronické evidenci tržeb (EET), která obsahuje změny úpravy evidence tržeb, jejichž nezbytnost ukázala aplikace zákona v praxi, a dále změny, které reagují na verdikt Ústavního soudu z prosince 2017.

Doporučená doba platnosti této novely je od ledna 2019 a následné uvedení do praxe za další tři měsíce. Reálně se tedy dá očekávat, že v průběhu druhého kvartálu 2019 budou muset podnikatelé spadající do 3. a 4. fáze EET začít elektronicky evidovat tržby.

V následujícím textu vám přinášíme souhrn navrhovaných změn

Asi nejdiskutovanější změnou je tzv. “papírová evidence” pro malé živnostníky. Podnikatel by namísto evidence on-line vydával papírové účtenky z předtištěného bloku, který si zdarma vyzvedne na finančním úřadě. Průběžně (na konci každého dne) si zaznamená do speciálního formuláře údaje o výši tržeb a počtu vydaných a případně stornovaných účtenek. Každý měsíc pak zašle tento formulář poštou na finanční úřad. Státní kasu tisk účtenek vyjde na třicet milionů korun ročně. Desítky milionů korun prý pak bude stát úprava systému pro EET.

Pro zapojení do off-line režimu je nutno splnit všechny následující podmínky:

  • být poplatníkem daně z příjmů fyzických osob
  • nebýt plátcem DPH
  • mít maximálně 1 zaměstnance
  • výše příjmů z evidovaných tržeb (tzn. platby v hotovosti, šekem, poukázkou a dalšími způsoby, které spadají do zákona o evidenci tržeb) v každých 12 po sobě jdoucích kalendářních měsících nepřesáhne 200 000 Kč
  • v každých 12 po sobě jdoucích kalendářních měsících poplatník uskuteční maximálně 1000 evidovaných tržeb

Součástí navrhovaných změn je i trvalá výjimka pro zrakově postižené, jelikož systém pro správu EET není uzpůsoben pro nevidomé. Dosud mají zrakově postižení poplatníci úlevu danou pouze nařízením vlády.

Výjimku dostanou také platby, které se neuskutečnily na území České republiky. Tedy například když si někdo objedná a zaplatí za zboží nebo službu ze zahraničí.

Elektronická evidence tržeb se nemá týkat ani předplacených telefonních karet či plateb za letenky.

A z EET budou rovněž vyjmuty i tržby z hazardních her, protože prý je možné získat údaje odjinud.

Zákon ještě musí schválit vláda a parlament. Platit by měl v průběhu příštího roku.

[Zdroj: www.dotykacka.cz/blog/]

Pokud hledáte spolehlivý EET pokladní systém, který je cenově dostupný, vyzkoušejte např. Dotykačku, která má v Evropě přes 12 tisíc uživatelů.