Fiskalizační způsob chorvatského léta

Fiskalizační způsob chorvatského léta

03|08|2015

Chorvatsko, kam každoročně jezdí k moři tisícovky Čechů, se již od roku 2013 sžívá s elektronickou evidencí tržeb, které se zde říká fiskalizace. O tom, co se zde z pohledu českého turisty odehrává, z Šibeniku referuje Milan K.

„Není to tak dlouho, zhruba v polovině července, kdy ministr financí Babiš slavně tweetoval fotografii z Istrije, na niž se skví stánek se zeleninou doplněný o pokladnu s GSM modulem, váhu a tiskárnu stvrzenek. Podle něj e-tržby v Chorvatsku fungují, jak mají. Já mám trochu jiný názor, ale protože sám nejsem podnikatel, možná se pletu. 

Na rozdíl od loňska se toho v Chorvatsku, co se týče fiskalizace, dost změnilo a podle mě byl loňský rok rokem zlomovým. Ještě loni bylo leckde možné vidět zavřené kavárny a číšníci v těch otevřených byli celkově dost vynervovaní z toho, co se kolem účtenek děje, proto tiskli účtenky po každé objednávce, ale letos se už situace viditelně zklidnila. Buď si na systém zvykli, nebo se naučili ho nějak obcházet. Jako novému zákazníkovi vám tu stvrzenku většinou dají všude, a pokud se v obchodě anebo podniku objevujete častěji, jako třeba my tady na dovolené, účtenku většinou už nedostanete.

Další chorvatskou specialitou, se kterou jsem se tady letos setkal, jsou jakési zálohové účtenky, které se vydávají předem většinou za různé služby, třeba v půjčovnách. Zákazník podle nich uhradí určitý zlomek celkové ceny za službu, za níž také obdrží stvrzenku, a zbytek doplatí po vrácení zařízení, samozřejmě v hotovosti bez účtenky. Setkal jsem se tu a tam rovněž s účtenkami, které fungovaly jen tak „na oko“, ale s nějakou centrální evidenci samozřejmě neměly společného nic. Utvrzuje mě to v domnění, že i přes hrozbu kontrol mají někteří chorvatští podnikatelé dvojí evidenci tržeb, jednu oficiální a druhou pro sebe. Co dělají v případě kontrol, nemám tušení.

V několika restauracích jsem se obsluhujících číšníků ptal, jak to u nich funguje, pokaždé mi vehementně tvrdili, že všechno se děje naprosto oficiálně podle zákona, jeden můj známý číšník se však rozpovídal, že způsobů, jak fiskalizaci obejít, je hned několik a většina provozů v gastronomii jich ráda využívá. Jak jsem řekl, asi to dělají dobře, protože žádné zavřené hospody jsem tu letos neviděl.

Trochu jiný pocit mám z kamenných obchodů, kde vše funguje, jak má. Stvrzenky se alespoň na místech, kde jsem nakupoval, vystavují standardně. Měl jsem možnost o fiskalizaci mluvit s několika prodavačkami a ty mi prozradily, že v principu žádný problém nemají, jen často bojují s připojením k internetu a opakované transakce je při práci zdržují.“

Pokud hledáte spolehlivý pokladní systém, který je cenově dostupný, vyzkoušejte např. Dotykačku, která má v rámci skupiny Solitea více jak 25 000 aktivních uživatelů.

Nenašli jste odpověď na váš problém?

Tvořte s námi obsah tohoto portálu. Napište nám, jaké informace vám chybí. Naši odborníci se budou věnovat všem vašim dotazům.

 
Váš dotaz:
Váš e-mail*:
Pro účely zodpovězení Vašeho dotazu zpracováváme osobní údaje

* položku je nutno vyplnit