Jak legálně obejít EET?

Jak legálně obejít EET?

28|03|2019

Malá restaurace a v ní několik stolků. Právě sem chodí na jídlo úředníci z protějších kanceláří. Většina z nich se posadí a jídlo zkonzumuje rovnou na místě. Někteří si ale nechají zabalit jídlo do krabičky a odnesou si ho s sebou. Co dělat v takovém případě? Co je tedy nutné od 1. prosince registrovat v rámci EET a co ještě ne?

Zatímco první objednávka, kterou zákazník zkonzumuje u stolu, automaticky spadá do EET, další (tedy jídlo s sebou) už v e-tržbách registrována být nemusí. Alespoň prozatím.

Fiskalizační tlačítko? Kdy ho použít?

Maloobchodní tržby (v našem případě již zmiňovaný prodej baleného jídla přes pult) se totiž ze zákona musí v elektronické evidenci registrovat až od března příštího roku. Co ale s tím, když má podnikatel jen jednu pokladnu? Právě pro tyto případy tu je takzvané fiskalizační tlačítko.

Chceme našim zákazníkům vyjít vstříc a zavádíme tlačítko nefiskalizovat neboli neevidovat. Pokladní systém tak rozdělí, co jde do centrální evidence EET a co už nikoli,“ říká Michal Wantulok ze společnosti Dotykačka, která pokladní systémy vyrábí.

Tady bude video

Video ukázka řešení v reálném pokladním systému: Jak dokončit transakci bez fiskalizace dokladu (bez odeslání tržby do systému EET)

Do evidence tržeb tak bude putovat jen jedna účtenka – ta, kterou vystavil personál restaurace pro zákazníka, který konzumoval jídlo v restauraci. Na ní bude uvedena celková částka tržby, DPH, FIK (fiskální identifikační kód) a kód poplatníka. Druhá účtenka (pro klienta, který si odnesl nákup s sebou) může být anulována „červeným tlačítkem“, a do evidence tudíž nepoputuje.

Pokud ale nastane situace, že si zákazník objedná jídlo v restauraci a zároveň si druhé nechá zabalit s sebou, pak má restauratér dvě možnosti. Buď vydá návštěvníkovi jen jednu účtenku, která půjde do elektronické evidence tržeb a na které budou obě objednávky (tedy ta, která již teď spadá do EET, i ta, která do ní ještě nespadá), nebo zákazník dostane účtenky dvě. Na každou část objednávky jednu.

Použití je v souladu se zákonem

Finanční správa přitom nemá problém s tím, že na pokladnách bude personál restaurace červená tlačítka používat. „Samotná existence takového tlačítka není v rozporu se zákonem o EET,“ uvedla pro idnes.cz mluvčí Finanční správy Linda Paterová.

EET a fiskalizační tlačítko

Fiskalizační tlačítko má své opodstatnění kvůli postupným vlnám zavedení EET. Až do poslední fáze totiž bude stále možné vylučovat z e-tržeb druhy zboží a služeb, které ještě v daném období do EET nespadají, a tedy není zákonná povinnost o nich informovat.

Čtyři vlny zavádění EET

1. vlna: 1. prosince 2016

- pohostinství a ubytování

- 40 000 až  50 000 podnikatelů

2. vlna: 1. března 2017

- maloobchod a velkoobchod

- až 250 000 podnikatelů

3. vlna: odloženo

- ostatní činnosti (svobodná povolání, doprava, zemědělství atd.)

4. vlna: odloženo

- řemesla a výrobní profese

- až 150 000 podnikatelů

Používání červeného tlačítka, a tedy zablokování přenosu do evidence, bude Finanční správa kontrolovat, a v případě jeho zneužití hrozí restauraci nebo hotelu vysoké sankce, a to až do výše půl milionu korun.

Berní úředníci v této souvislosti také upozorňují, že na výši tržeb a na zdanění příjmu nemá tento krok žádný vliv. Daně se totiž platí z celkové částky – a to bez ohledu na to, jaké zboží a služby spadají do elektronické evidence již teď a jaké tam budou spadat až v následujících měsících.

Tlačítko i pro zkušební provoz

Ministerstvo financí spustilo 1. listopadu 2016 pilotní projekt elektronické evidence tržeb. Během prvního dne se do něj přihlásilo 496 podnikatelů, kteří zaslali 43 000 účtenek. Fiskalizační tlačítko je přitom možné používat i během této doby.

Fiskalizační tlačítko je možné používat jen po dobu postupného zavádění e-tržeb. Po dokončení čtvrté vlny bude jeho využívání již neplatné. Tuto funkci tak bude možné – například při aktualizaci softwaru – po tomto datu z pokladen odstranit.

Pokud hledáte spolehlivý EET pokladní systém, který je cenově dostupný, vyzkoušejte např. Dotykačku, která má v Evropě přes 12 tisíc uživatelů.

Nenašli jste odpověď na váš problém?

Tvořte s námi obsah tohoto portálu. Napište nám, jaké informace vám chybí. Naši odborníci se budou věnovat všem vašim dotazům.

 
Váš dotaz:
Váš e-mail:
Pro účely zodpovězení Vašeho dotazu zpracováváme osobní údaje