Nižší daně za e‑tržby (EET)? Prý je to dobrá dohoda

Nižší daně za e‑tržby (EET)? Prý je to dobrá dohoda

01|08|2015

Šéf Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček má o elektronické evidenci tržeb jasno. V rozhovoru pro Konkursní noviny uvedl, že e-tržby provází příliš mnoho emocí a politických proklamací. „Na základě průzkumu mezi podnikateli jsme se rozhodli elektronickou evidenci podpořit. Napomůže tomu, že se daně nezvednou, ale budou se vybírat,“ uvedl.

Zmínil možné snížení DPH z 21 na 15 procent. „A my říkáme, pojďme na 10 procent. Není to úplně vyloučené, byť asi ne hned. Normální člověk by měl uznat, že když bude mít o 6 až 11 procent lepší cenu, a za to jen vyťuká, co prodal, notabene na přístroji, který bude mít z části zadotován, tak to pro něho nemůže být horší situace,“ vypočítal Havlíček. 

U řemesel je evidence zbytečná

V rozhovoru rovněž zmínil, že e-tržby se budou týkat zhruba 300 tisíc podnikatelů. „Těch, kteří nemají nic a budou si muset pořídit buď nový přístroj, nebo použít stávající hardware a připojit ho na evidenci tržeb, je několik desítek tisíc,“ odhadl. 

Doplnil, že asociace chce vyjednat výjimky nebo částečný odklad pro ty podnikatele a živnostníky, pro něž jsou e-tržby logistický nebo technický problém, který jim zkomplikuje život.  „Nechceme výjimky pro konkrétní segment. Na druhou stranu říkáme, že elektronická evidence se nemůže udělat naráz, je třeba zavádět segment od segmentu a některé živnosti nechat na později nebo je úplně vynechat,“ prohlásil Havlíček a zmínil zbytečnost e-tržeb třeba u řemesel. 

Šmahem a pro všechny? Ne

Kdyby se e-tržby měly zavést šmahem pro všechny, vadilo by mu to. Není to podle něj vyzkoušená věc a 25 let zde nic takového nebylo. Nelíbí se mu ani argumentace o stejných pravidlech v podnikání. „To neberu. Jsou zde různé typy daní, tisíce regionálních výjimek, oborové regulace, různé investiční pobídky,“ připomněl.

Havlíček podotkl, že nehodlá populisticky křičet proti e-tržbám. Cílem asociace, kterou vede, je prý snižování daní. „Jestliže výměnou za to bude elektronická evidence tržeb, pak to považuji za dobrou dohodu, která pomůže všem seriózním podnikatelům,“ zakončil.

Pokud hledáte spolehlivý pokladní systém, který je cenově dostupný, vyzkoušejte např. Dotykačku, která má v rámci skupiny Solitea více jak 25 000 aktivních uživatelů.

Nenašli jste odpověď na váš problém?

Tvořte s námi obsah tohoto portálu. Napište nám, jaké informace vám chybí. Naši odborníci se budou věnovat všem vašim dotazům.

 
Váš dotaz:
Váš e-mail*:
Pro účely zodpovězení Vašeho dotazu zpracováváme osobní údaje

* položku je nutno vyplnit