Sněmovna poslala zákon o EET do třetího čtení

Sněmovna poslala zákon o EET do třetího čtení

24|04|2019

V únoru tohoto roku se podařilo vládní koalici posunout zákon o elektronické evidenci tržeb přes první čtení, a to až na osmý pokus. Projednání zdržovala opozice. Minulý týden začalo druhé čtení zákona.

Opoziční strany se snažily i tentokrát blokovat hlasování. Tak například předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura přinesl do druhého čtení zákona 750 pozměňovacích návrhů. Jejich projednávání způsobilo odložení hlasování o zákonu.

Již druhý den, 17. 4., se však překvapivě podařilo posunout návrh zákona do závěrečného třetího čtení. Vládní návrh prošel díky spojení ANO, ČSSD a KSČM. Návrh se pokusilo vrátit k projednání do výborů 73 z přítomných 157 přítomných poslanců. 

Třetí a čtvrtá vlna elektronické evidence tržeb, nebo-li EET, se týká advokátů, účetních, prodejců na farmářských trzích, kadeřnic nebo třeba řemeslníků. Pokud zákon projde a prezident republiky ho podepíše, podnikatelé budou mít 7 měsíců na to, se na evidenci připravit.

Třetí čtení bude za výše uvedených podmínek zahájeno v první polovině května. Lze očekávat, že jednání se bude opět protahovat kvůli nesouhlasu opozičních stran.

Pokud jde o pozměňovací návrhy, ODS má reálně jen velmi malou šanci na úspěch. Existují však i jiné nápady, které se pravděpodobně stanou součástí zákona.

Mezi nimi je např. návrh, dle kterého by podnikatelé, kteří za rok utrží nejvýše 600 tisíc korun v hotovosti a nezaměstnávají více než 2 pracovníky, si mohli vybrat, zdali budou součástí elektronické evidence, nebo využijí tzv. off-line režimu, v rámci kterého budou evidenci zapisovat papírovou formou a čtvrtletně ji zasílat berním úředníkům.

Situaci kolem zákona i nadále sledujeme a budeme vás informovat.

Pokud hledáte spolehlivý pokladní systém, který je cenově dostupný, vyzkoušejte např. Dotykačku, která má v rámci skupiny Solitea více jak 25 000 aktivních uživatelů.

Nenašli jste odpověď na váš problém?

Tvořte s námi obsah tohoto portálu. Napište nám, jaké informace vám chybí. Naši odborníci se budou věnovat všem vašim dotazům.

 
Váš dotaz:
Váš e-mail*:
Pro účely zodpovězení Vašeho dotazu zpracováváme osobní údaje

* položku je nutno vyplnit