Žhavá novinka. První pojištění pro EET

Žhavá novinka. První pojištění pro EET

07|02|2017

Pouze před několika dny jsme upozorňovali na některá rizika, která odhalily první dva měsíce ostrého provozu elektronické evidence tržeb (EET). S podobnými závěry přišla i Hospodářská komora ČR. O co jde především?

Podnikatelům hrozí sankce kvůli chybějícím displejům u zařízení EET i kvůli nevalidním účtenkám. Hrozí i bezpečnostní rizika a úniky obchodních dat při on-line napojení do internetových sítí. A žhavá novinka na závěr – odborníci Hospodářské komory ČR se podíleli na přípravě prvního pojištění pro EET.

A právě touto novinkou – pojištěním pro EET pro podnikatele – začneme. „Zavedení EET generuje i rizika, která pomůže pokrýt první pojištění pro EET. Na jeho vývoji jsme intenzivně spolupracovali s odborníky z pojišťovny Generali. K dispozici bude od příštího týdne,“ upřesnil expert Hospodářské komory pro EET Jakub Rainisch.

Podnikatelům zapojeným do druhé vlny EET přinášíme řešení, které kryje rizika související se zavedením pokladen EET, které bude možné pojistit i samostatně,“ vysvětlil předseda představenstva a generální ředitel pojišťovny Generali Pavel Mencl. „Filozofie komplexního přístupu Hospodářské komory k problematice EET je blízká našemu vnímání pojištění, kdy jednotlivé produkty stavíme jako službu,“ doplnil Pavel Mencl.

Hospodářská komora testuje na trhu dostupná zařízení pokladních systémů EET již od loňska. Výsledky deklarovaných funkcionalit a bezpečnostních rizik pak zpřístupňuje podnikatelům na webu http://www.eet-ano-ale.cz. Na základě spolupráce Hospodářské komory a Generali pak vzniklo specializované pojištění, které kryje rizika spojená s EET.

Pro majitele otestovaných pokladen bude pojištění výhodnější. Pojistná ochrana je přitom širší, než je jinak u elektroniky a výpočetní techniky běžné. Vztahuje se jak na hardware, tak na software. Zahrnuje i krytí nákladů na obnovu dat po pojistné události včetně případné sankce udělené státními orgány za neodeslání datové zprávy správci daně, například z důvodu zničení pokladny a uložených dat v případě přepětí v elektrické síti.

Roční pojistné se pohybuje v řádu stokorun v závislosti na typu pokladního systému. Spoluúčast v případě škody činí 500 korun.

Průběh první vlny EET se sice nepotýká s výraznějšími technickými problémy na straně Finanční správy ČR, ale podle zjištění a expertiz Hospodářské komory se objevila jiná závažná rizika a bezpečnostní mezery.

Prostřednictvím pokladen, které jsou nepřetržitě připojené k internetu, se mohou zvenčí dostat hackeři k informacím z počítačů, které dosud byly pouze v uzavřeném systému.

Za dalšími riziky stojí špatný výklad některých výrobců zařízení EET. „Podle zákona o ochraně spotřebitele by pokladna měla být vybavena displejem, který umožní zákazníkům kontrolovat markované položky. Řada pokladen navíc vydává nevalidní účtenky, které nenaplňují podmínky zákona o účetnictví,“ doplnil Jakub Rainisch.

Za to vše hrozí podnikatelům sankce a postihy od Finanční správy a od České obchodní inspekce. Už první vlna EET odhalila v praxi i během testování zařízení pro EET na trhu pokladních řešení propastné rozdíly. „Řada podnikatelů se nezvládla zorientovat, pokladnu vybírali narychlo nebo s nedostatkem informací. Nyní bojují s poruchami, dublováním plateb nebo dlouhým čekáním na účtenku,“ popsal některé problémy Michal Wantulok ze společnosti Dotykačka.

I podle něj může být velmi užitečné nezávislé testování Hospodářské komory ČR, které oddělí kvalitu od neprověřených řešení. Více informací v našem článku Nenechcte se ošálit...