Platforma Android pro registrační pokladny od A do Z

11|04|2016

S nástupem e-tržeb se do popředí dostává otázka, jaký operační systém pro elektronickou evidenci tržeb zvolit. My jsme se zaměřili na platformu Android, která živnostníkům i firmám nabízí rozmanitou paletu služeb pro jejich podnikání, a navíc zaujme svou příznivou cenou.

Pokladní systémy postavené na Androidu jsou nejen u nás, ale i ve světě stále populárnější. Je tomu tak především díky jejich jednoduchosti a nízké nákladovosti. Ovšem nejsou to jen tyto dva důvody, proč každoročně roste počet uživatelů tohoto mobilního operačního systému. Pojďme se zblízka podívat na to, co se za úspěchem Androidu skrývá.

Intuitivní ovládání

Hlavní přednosti platformy Android nás zajímaly především v souvislosti s pokladními systémy. O nich hovoří Martin Jonáš, ředitel pro zákaznickou podporu ze společnosti Dotykačka, která podnikatelům a firmám dodává dotykové pokladny i pro elektronickou evidenci tržeb: „Na trhu je mnoho cenově dostupných zařízení s tímto systémem, a tak je Android bezesporu nejrozšířenější mobilní operační systém a pro mnoho zákazníků také nejpřijatelnější. Zná ho a pohybuje se v něm takřka každý. Nejen naše pokladní aplikace pak reflektuje zažitý styl ovládání Androidu, díky tomu je její ovládání jednoduché a intuitivní. Uživatel nepotřebuje mnoho času, aby se v uživatelském rozhraní a funkcích Dotykačky zorientoval.“ Zeptáte-li se Martina Jonáše na srovnání se systémem Windows, na kterých také pokladní systémy běží, má následující odpověď: „Pokladní systémy založené na systému Windows jsou složitější na ovládání, ale dokážou uspokojit nároky opravdu velkých provozů. Android zase nabízí jednoduchost a nízké náklady na pořízení a provoz pokladny, což je fakt, který přesvědčí nejednoho podnikatele. Důležité jsou také rychlé a bezproblémové aktualizace instalovaných aplikací.

Platíte jen licenční poplatek

Především díky Androidu může pokladní aplikaci Dotykačka používat kdokoli. Stačí mít mobilní telefon nebo tablet, což už dnes používá téměř každý, stáhnout a nainstalovat si aplikaci z obchodu Google Play. Náklady na provoz pokladní aplikace tak jsou minimální, platíte pouze pravidelný licenční poplatek. Jak se ale Dotykačka, která běží na Androidu, chová ve větších provozech? „V takových případech poskytujeme vlastní hardware, jehož obrovská výhoda tkví v tom, že nabízí několik plnohodnotných USB portů. To u standardních tabletů nenajdete. Android nám tedy dává i určitou svobodu v tom, jak by mělo naše zařízení vypadat a jaké vlastnosti by mělo mít. Tuto možnost vám žádný jiný systém nedá. A pokud ano, cena takového zařízení bude pro mnoho zákazníků neakceptovatelná,“ doplňuje Martin Jonáš.

Víte, že...?

...Android je platforma, která vznikla zejména pro mobilní zařízení, jako jsou chytré telefony nebo tablety? Dnes už jsou na platformě Android založené také pokladní systémy. Ty se vyznačují především cenově dostupnými aplikacemi v moderním a uživatelsky přívětivém prostředí.

Velká data jsou úskalím

Zatím jsme o Androidu mluvili jen v superlativech, nicméně přece jen jde o systém pro mobilní zařízení a kvůli tomu má své limity, které jsou dány výkonem hardwaru. Martin Jonáš za slabinu považuje to, že Android není vhodný pro aplikace, které zpracovávají velké množství dat. „Nemůžeme mít ambice uspokojit zákazníka s velmi rozsáhlým skladovým hospodářstvím. Databázové operace v tomto systému mohou být v případě velkého množství položek pomalé.

I pro tyto situace se však Dotykačka snaží najít řešení. Martin Jonáš odkrývá pohled do vývojářské kuchyně firmy. „Aktuálně pracujeme na algoritmech pro optimalizaci databáze a snižujeme také počet lokálních záznamů. Dotyková pokladna tedy bude pracovat s aktuálními daty a ostatní informace bude ‚odkládat‘ do vzdálené správy. Uživatel se ale i k těmto datům kdykoli dostane. Tento systém by měl zajistit optimální odezvu pokladny i v případě většího množství položek,“ zakončuje Martin Jonáš rozhovor o budoucích plánech.

Hodnocení

Pokud tedy hledáte spolehlivý pokladní systém za dostupnou cenu na platformě Android, je Dotykačka tím správným řešením. Nabízí vám kvalitu, pravidelné aktualizace, bezpečné uložení dat i vzdálenou správu. Třešničkou na dortu je pak profesionální technická podpora a podrobný on-line manuál.

Víte, že...?

...vzdálená správa aplikace Dotykačka je hostována na platformě Microsoft Azure. Jde o vysoce bezpečnou hostingovou službu mezinárodní společnosti, která splňuje přísné bezpečnostní normy EU. Přihlášení do vzdálené správy je chráněno tzv. dvoufaktorovou autentizací. Pro přihlášení je tedy kromě standardního přihlašovacího jména a hesla vygenerován také jedinečný přístupový kód s omezenou dobou platnosti. Bez tohoto kódu se není možné přihlásit, a to ani v případě, že uživatel zná přihlašovací jméno a heslo.

Oficiální aplikace neublíží

V poslední době se také často mluví o počítačových virech, které napadají zařízení se systémem Android. Martin Jonáš však zdůrazňuje, že jde především o samotného uživatele, který svým chováním ve virtuálním světě může ohrozit doposud zdravé prostředí systému. „Aby došlo k napadení systému, musí uživatel do zařízení stáhnout a nainstalovat škodlivou aplikaci a odsouhlasit její oprávnění. Je pravdou, že škodlivé aplikace se nacházejí i v obchodě Google Play. Když však používáte jen oficiální a běžné aplikace a zajímáte se o to, jaká práva vyžadují, riziko nákazy je minimální. V Androidu má totiž každý program vlastní sadu oprávnění a funguje v omezeném paměťovém prostoru. Nemůže omezovat či ovlivňovat systém nebo ostatní aplikace, tak jako v případě Windows, kde máte s účtem správce neomezený přístup,“ dodává Martin Jonáš.

Facebook do pokladny nepatří

Pokladna postavená na zařízení se systémem Android by měla být jednoúčelovým zařízením. Nedoporučujeme tedy do pokladny instalovat další aplikace třetích stran, jako je Facebook, YouTube, nebo dokonce hry. Tyto programy totiž mohou mít dopad na plynulý chod systému.

Každý uživatel Androidu se také těší na nové verze, které pro ně vývojáři systémů minimálně jednou za rok připravují. Jak je tomu ale u pokladních systémů? „U pokladních systémů nehraje verze platformy Android hlavní roli. Pokladní systém je pro zákazníky životně důležitý, a tak klademe důraz na odladění a plynulý chod s takovou verzí systému, která se aktuálně nachází v našich dodávaných zařízeních. Toho dosahujeme také tím, že si naše zařízení necháváme vyrábět na zakázku,“ objasňuje expert z Dotykačky.

Pokud hledáte spolehlivý pokladní systém, který je cenově dostupný, vyzkoušejte např. Dotykačku, která má v rámci skupiny Solitea více jak 25 000 aktivních uživatelů.

Nenašli jste odpověď na váš problém?

Tvořte s námi obsah tohoto portálu. Napište nám, jaké informace vám chybí. Naši odborníci se budou věnovat všem vašim dotazům.

 
Váš dotaz:
Váš e-mail*:
Pro účely zodpovězení Vašeho dotazu zpracováváme osobní údaje

* položku je nutno vyplnit