Bude se mne týkat první vlna zavedení e-tržeb (EET)?

10|11|2015

„Nedaleko za Prahou provozuji malý kadeřnický salon, kde zároveň prodávám i dekorativní kosmetiku. Odkdy se mě bude týkat zavedení e-tržeb?“

Romana K., kadeřnice

Podle posledních zpráv by první ze čtyř vln uvádění e-tržeb v život měla přijít k 1. 12. 2016, kdy začne elektronická evidence tržeb platit pro podnikatele v oblasti ubytovacích a stravovacích služeb, anachronicky pak od 1. 3. 2017,  by e-tržby měly zasáhnout všechny velkoobchodní distributory, stejně jako podnikatele v maloobchodu. Zbylí podnikatelé pak přijdou na řadu v následných dvou fázích, a to od 1. 3. 2018 a od 1. 6. 2018. Aktuální rozvržení činností do jednotlivých fází naleznete níže. Jisté ale je, že první fáze se vašeho podnikání zatím netýká. 

V souvislosti se zaváděním e-tržeb se v médiích u jednotlivých podnikatelských skupin začaly objevovat číselné kódy, jimž předchází zkratka CZ-NACE. Každý podnikatel může kód NACE přiřazený ke svému podnikání snadno nalézt v registru ekonomických subjektů Českého statistického úřadu na adrese: 

http://apl.czso.cz/irsw/

Stačí pouze zadat vlastní IČ. Podle něj pak pozná, jestli a kdy se e-tržby budou týkat právě jeho.

Znáte kódy pro jednotlivé plánované fáze e-tržeb (EET)?

První vlna e-tržeb, s níž se podle posledních informací počítá od 1. 12. 2016, se bude týkat podnikatelů v ubytování, stravování a pohostinství. Tyto profesní skupiny nesou kódové označení CZ-NACE 55 a 56. Maloobchodníci a velkoobchodníci přijdou na řadu ve druhé vlně e-tržeb v předpokládaném termínu únor 2017 – jejich kódy jsou CZ-NACE 45.1, 45.3, 45.4, 46 a 47.

Třetí fáze pak bude znamenat zásadní změnu pro vybrané subjekty, které nejsou zahrnuty do předchozích dvou etap a netýká se jich ani následná čtvrtá fáze. Jedná se například o taxikáře, podnikatele ve výrobě (pekaři, cukráři apod.), svobodná povolání (lékaři, veterináři, advokáti...), podnikatelé v zemědělství, soukromí dopravci a další.

A které činnosti jsou ve čtvrté fázi e-tržeb (EET)? Jedná se o výrobu :

  • textilií, oděvů, usní apod. (NACE 13, 14, 15),
  • zpracování dřeva, výroba dřevěných, korkových, proutěných a slaměných výrobků, kromě nábytku (NACE 16),
  • papíru a výrobků z papíru (NACE 17),
  • mýdel a detergentů, čistících a leštících prostředků, parfémů a toaletních přípravků (NACE 20.4),
  • pryžových a plastových výrobků (NACE 22),
  • ostatních nekovových výrobků (NACE 23),
  • kovových konstrukcí a kovodělných výrobků (NACE 25),
  • nábytku (NACE 31).

Pokud hledáte spolehlivý pokladní systém, který je cenově dostupný, vyzkoušejte např. Dotykačku, která má v rámci skupiny Solitea více jak 25 000 aktivních uživatelů.

Nenašli jste odpověď na váš problém?

Tvořte s námi obsah tohoto portálu. Napište nám, jaké informace vám chybí. Naši odborníci se budou věnovat všem vašim dotazům.

 
Váš dotaz:
Váš e-mail*:
Pro účely zodpovězení Vašeho dotazu zpracováváme osobní údaje

* položku je nutno vyplnit