Do jaké fáze spadá stánkový prodej nápojů?

24|10|2019

Moje matka, již důchodkyně, má na fotbalovém hřišti vlastní stánek (asi 3 × 2 m) a při fotbalových zápasech a trénincích se v něm prodává točené pivo, limo a lahvové nealko plus tvrdý alkohol. Tato činnost probíhá pouze od jara do podzimu. Na pozemku obce jsou čtyři dřevěné lavicové komplety. Pivo se většinou točí do kelímku, ale v týdnu při trénincích do skla. Mohu se zeptat, do jaké fáze EET matčin provoz spadá?

U stánkového prodeje občerstvení záleží na tom, kdo je vlastníkem onoho zázemí pro konzumaci zakoupených výrobků (lavicové komplety). Jestliže toto zázemí náleží k vašemu stánku či ho máte od fotbalového klubu např. v pronájmu, týká se vás 1. vlna EET (od 1. 12. 2016) coby poskytovatele stravovací služby – za předpokladu, že zákazníci zde budou konzumovat u vás zakoupené občerstvení.

Pokud je toto zázemí majetkem fotbalového klubu nebo se jedná čistě o prodej s sebou, pak se vás EET bude týkat až ve 3. vlně, která nabude účinnosti 1. 5. 2020.

Situace okolo stánkového prodeje je v současné době velmi komplikovaná a každá taková situace bude vždy posuzována individuálně.

Do 3. fáze EET (spuštění 1. 5. 2020) bude patřit veškerý prodej občerstvení tzv. s sebou. To znamená, že prodávané zboží musí být zabalené v obalu, který umožňuje odnos s sebou (nápoje v kelímku, pizza v krabici, hamburger v papírovém sáčku atd.), nebo musí jít o produkty vlastní výroby (grilované klobásy, párky v rohlíku, točená zmrzlina, trdelníky…).

Káva servírovaná v hrnečku či pivo do skla už ale může spadat do kategorie stravovací služby (1. vlna EET od 1. 12. 2016), neboť součástí této služby je i servis a úklid prostor, např. mytí nádobí.

Zákazník v okamžiku nákupu sám určí, zda zakoupené výrobky spotřebuje na místě, nebo si je odnese s sebou.

Ministerstvo financí a Finanční správa ČR vydaly upřesňující dokument, který slouží jako pomůcka pro zatřídění jednotlivých obchodních modelů v oblasti stravování a stánkového prodeje potravin v souvislosti s EET. Jeho přehledné zpracování naleznete i zde na našem portálu.

Pokud hledáte spolehlivý pokladní systém, který je cenově dostupný, vyzkoušejte např. Dotykačku, která má v rámci skupiny Solitea více jak 25 000 aktivních uživatelů.

Nenašli jste odpověď na váš problém?

Tvořte s námi obsah tohoto portálu. Napište nám, jaké informace vám chybí. Naši odborníci se budou věnovat všem vašim dotazům.

 
Váš dotaz:
Váš e-mail*:
Pro účely zodpovězení Vašeho dotazu zpracováváme osobní údaje

* položku je nutno vyplnit