Jak vybrat pokladní systém pro EET 2020

26|02|2020

Zatímco mnozí podnikatelé z první a druhé vlny EET už měli zkušenosti s nějakou elektronickou pokladnou v jejich restauracích, obchodech či ubytovacích zařízeních, poslední fáze EET, která odstartuje 1. 5. 2020, se dotkne mnoha oborů, ve kterých si drobní živnostníci dosud vystačili pouze s klasickým paragonem. Pro většinu kadeřnic, kosmetiček, opravářů, malířů či podnikatelů ve výrobě tak nemusí být výběr pokladního systému zrovna jednoduchý.

Jakých chyb se při výběru pokladního systému vyvarovat a na co si dát pozor se dozvíte v souhrnu, který jsme pro vás připravili.

Pokladnu bez paušálu nebo s paušálem?

Asi nejčastější otázka a nejdiskutovanější téma poslední doby. Nelze jednoznačně určit, která varianta je lepší, ale rozhodně doporučujeme srovnávat vždy cenu s nabízenými funkcemi a především servisem. Žádný systém totiž není zdarma, i když se tak ze začátku může tvářit. Je třeba si uvědomit, že jakoukoliv aplikaci musíte udržovat funkční, aktuální a v souladu s legislativou.

Pokud k tomu přidáme integraci nových funkcí, technickou podporu, bezpečně zálohovaná data nebo vzdálený přístup, je na první pohled jasné, že to něco bude stát. Měsíční paušál znamená většinou pravidelný, ale nízký výdaj v řádech stokorun, kterým si výše uvedené předplatíte.

U bezpaušálových řešení je třeba být připraven na jednorázové a nepravidelné částky v řádech tisíců za jakékoliv úpravy softwaru či aktualizace, které mohou být častější, než si uvědomujete.  

Potřebuji “parťáka” do terénu

Pokud svoji činnost vykonáváte u zákazníka nebo kdekoliv mimo kamennou provozovnu, oceníte přenosné zařízení, které je malé, lehké, spolehlivé a jednoduché na ovládání. Ideální je řešení pokladny s tiskárnou 2v1, s vysokou výdrží baterie a internetovým připojením pomocí datové karty mobilního operátora. Tuto „chytrou krabičku“ tak jednoduše schováte v kabelce, brašně nebo si ji dáte do auta, účtenku vystavíte na pár kliknutí a EET vás už nemusí trápit.

Pracuji s dárkovými poukazy či věrnostním programem

Dárkové poukazy nebo věrnostní program pro zákazníky jsou v dnešní době velmi oblíbeným způsobem, jak své zákazníky odměnit a přilákat je k opakované návštěvě. Ne každá pokladna ale s nimi umí pracovat. Pozor si dejte např. na správné nastavení DPH u prodeje dárkového poukazu, které musí být 0 %, do příslušné daňové sazby se totiž řadí až následné čerpání tohoto poukazu na vaše zboží či služby.

U zákaznického programu lze zase přiřadit bodovou hodnotu vašim produktům a zákazníci mohou po dosažení vámi určeného počtu bodů obdržet odměnu za věrnost. Bodovou hodnotu lze také odečítat a používat zákaznickou kartu jako permanentku, což ocení např. fitness centra či různé wellness služby.

Přijímám od zákazníků zálohy nebo nabízím zboží v komisním prodeji

Zálohová platba s následným doplatkem je dalším častým specifikem pro podnikatele ve 3. a 4. vlně EET, ať už se jedná o výrobce nábytku, autoservis nebo třeba švadlenu. Dle metodiky Finanční správy je záloha v zásadě běžný prodej s přiřazenou sazbou DPH. Při samotném prodeji se poté pouze naúčtuje zbytek hodnoty zboží.

Rovněž komisní prodej nebo prodej použitého zboží v bazarech či zastavárnách má svá pravidla pro správnou evidenci tržeb. Ověřením dostupnosti této funkce ještě před nákupem pokladny se vyhnete případným komplikacím nebo dokonce pokutě ze strany kontrolních orgánů Finanční správy.

Nutné zlo nebo pomocník?

Zákon o EET si za dobu své působnosti získal své příznivce, ale i řadu odpůrců. Můžeme takřka do nekonečna diskutovat o tom, zda již dochází ke slibovanému narovnání podnikatelského prostředí, jestli je zákon srozumitelný a přehledný nebo jak moc je či není spravedlivý.

Když už takový zákon existuje a potřebujete elektronickou pokladnu, neberte ji jako nutné zlo, ale spíše jako pomocníka, který vám usnadní každodenní činnost, pohlídá sklady, tržby, zákazníky i zaměstnance a vždycky nabídne i něco navíc. Proč toho nevyužít? Propojte svoji pokladnu s účetním systémem, e-shopem nebo platebním terminálem. Vyzkoušejte si rezervační systém a další funkce, které vám ušetří zbytečné papírování a hlavně to nejdražší, co máte - váš čas. 

Pokud hledáte spolehlivý pokladní systém, který je cenově dostupný, vyzkoušejte např. Dotykačku, která má v rámci skupiny Solitea více jak 25 000 aktivních uživatelů.

Nenašli jste odpověď na váš problém?

Tvořte s námi obsah tohoto portálu. Napište nám, jaké informace vám chybí. Naši odborníci se budou věnovat všem vašim dotazům.

 
Váš dotaz:
Váš e-mail*:
Pro účely zodpovězení Vašeho dotazu zpracováváme osobní údaje

* položku je nutno vyplnit