Jak zasáhne EET stánkový prodej, plesy a zábavy?

20|10|2016

Přivyděláváte si čas od času stánkovým prodejem? Pořádáte nárazově plesy a zábavy pro několik stovek lidí? Řešíte, jakým způsobem se dotkne elektronická evidence tržeb (EET) právě vás? Přinášíme odpovědi na velké množství dotazů ohledně drobného a stánkového prodeje a zákona o EET.

Pokud jednou za čas sklidíte z vlastní zahrádky zeleninu či ovoce, natrháte květiny či prodáváte přebytky svého medu, jedná se z pohledu státu o občasný přivýdělek, nikoli o podnikání. Tím pádem nepodléháte elektronické evidenci tržeb.

Jestliže ovšem jde o podnikání, byť nárazové, například pravidelný prodej na farmářských či jiných trzích, pak už nastává potřeba tržby evidovat. V případě, že v této problematice nemáte jasno, je nejlepším řešením obrátit se na místně příslušný finanční úřad, kde vám poradí, zda se vás EET týká.

Výše zmíněné platí i o nejrůznějších plesech či tanečních zábavách. Pokud jde o pravidelné pořádání, podléhají evidenci. Jinak je tomu ovšem u neziskových organizací a spolků (například Sokol, sdružení dobrovolných hasičů atd.), které akci pořádají jen jednou, maximálně dvakrát za rok. Jimi organizované plesy, bály, závody, letní tábory atd. obvykle nemají povahu pravidelného podnikání. Tržby z nich tedy nepodléhají EET, i když jsou prodávány vstupenky nebo občerstvení. Musí však být dodrženo, že zisk je použit k financování hlavní činnosti neziskové organizace. Ale opět – pokud na zábavách prodávají občerstvení či poskytují další služby jiní podnikatelé, musí tito své tržby evidovat.

Není se ovšem třeba bát, že by se kvůli EET prodej výrazně zpomalil a že by se tvořily velké fronty. Při fungujícím spojení se účtenka zaeviduje a ověří nejpozději během dvou vteřin. Běžně se přitom doba odezvy pohybuje do 0,5 vteřiny. Pokud se to nepovede, může podnikatel vytisknout účtenku i bez unikátního kódu a data poslat až po opětovném připojení k internetu – do 48 hodin. To platí i v případě, že se akce či trh koná na místě bez internetového připojení.

Výhodou systému, který zvolila česká vláda, je skutečnost, že k němu není zapotřebí drahá registrační pokladna. Drobní prodejci a stánkaři si tak bohatě vystačí s tabletem či chytrým telefonem a malou příruční tiskárnou na účtenky. V tabletu nebo telefonu stačí mít nainstalovanou speciální aplikaci, která zvládá EET. Není to nijak nákladné – vejdete se do 5 000 korun. Tolik vám zároveň ministerstvo financí umožní odečíst si z daní.

Ani další náklady nejsou nijak výrazné. Běžné připojení k internetu (pokud ho ještě nemáte) je v současnosti k mání za cenu do 500 korun měsíčně, od cca 290 korun do 850 korun pak s ohledem na zvolené řešení zaplatíte za měsíční správu systému pro EET. To skutečně nejsou likvidační poplatky. 

Nejjednodušším řešením EET pro nárazové akce, kdy potřebujete evidovat tržby třeba jen několikrát do roka a jde pouze o občasný podnikatelský přivýdělek, je zapůjčit si pokladní systém. Takovou variantu již nabízejí některé společnosti (například Dotykačka). Nemusíte díky tomu investovat do pokladny ani své podnikání s nástupem EET zabalit – místo toho stačí složit zálohu a zaplatit půjčovné.

Krátkodobý pronájem celého systému vhodného pro EET na jeden den se vejde do 400 korun (zahrnuje čtečku čárových kódů, dotykovou pokladnu, pokladní zásuvku, tiskárnu účtenek a papír do tiskárny). Suma za dlouhodobý pronájem na jeden měsíc se pohybuje okolo 5 000 korun.

Pokud hledáte spolehlivý pokladní systém, který je cenově dostupný, vyzkoušejte např. Dotykačku, která má v rámci skupiny Solitea více jak 25 000 aktivních uživatelů.

Nenašli jste odpověď na váš problém?

Tvořte s námi obsah tohoto portálu. Napište nám, jaké informace vám chybí. Naši odborníci se budou věnovat všem vašim dotazům.

 
Váš dotaz:
Váš e-mail*:
Pro účely zodpovězení Vašeho dotazu zpracováváme osobní údaje

* položku je nutno vyplnit