Přijímáme hotovost jen v zastoupení

31|08|2016

Jsme cestovní agentura a veškeré naše hotovostní příjmy tvoří pouze výběr peněz, které se následně zašlou cestovní kanceláři. Naším výnosem je provize, na kterou se vystaví daňový doklad, který je uhrazen bankovním převodem. Budou hotovostní úhrady zájezdu také evidovány v EET, přestože nejsou našimi výnosy?

Dle vašeho popisu se jedná o typický příklad evidence tržeb v zastoupení podle § 9 Hlavy II Zákona o EET.

V praxi to bude vypadat tak, že vás cestovní kancelář pověří evidováním jejích tržeb v zastoupení, a vy se tudíž stanete pověřeným zástupcem této cestovní kanceláře.

To znamená, že vám vznikne povinnost evidovat všechny hotovostní tržby (úhrady zájezdů) za poplatníka, který vás k evidování tržeb pověřil (cestovní kancelář), a na vydané účtence pak bude kromě jiných náležitostí uvedeno jak vaše IČO, tak také IČO dané cestovní kanceláře s informací, že se jedná o evidenci v zastoupení.

Tímto krokem se však cestovní kancelář nezbavuje odpovědnosti za důsledky spojené s porušením povinností podle zákona o EET.

Provize vyplácená bankovním převodem nepodléhá EET.

Pokud hledáte spolehlivý EET pokladní systém, který je cenově dostupný, vyzkoušejte např. Dotykačku, která má v Evropě přes 12 tisíc uživatelů.