Prodej točené zmrzliny

25|10|2019

Jako svou vedlejší pracovní činnost provozuji přes léto pouze prodej točené zmrzliny v kamenném obchodě, kde zaměstnávám brigádníky. Ve svém živnostenském listě mám uvedeno: „Hostinská činnost, výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona, prodej kvasného lihu, konzumního lihu a lihovin.“ Chci se zeptat: Až bude zaveden systém EET, do které vlny budu spadat? Podotýkám, že provozuji pouze prodej točené zmrzliny.

Samotné poskytování restauračních a stravovacích služeb je podmíněno existencí provozovny, kde jsou tyto služby poskytovány. Tedy místa, které je prostorově ohraničené a je k dispozici provozovateli. Zde není podstatné, zda se jedná o stavebně ohraničený prostor (budova), ale může jít i o ohraničený prostor veřejného prostranství (předzahrádka). Současně jsou v tomto prostoru zajišťovány alespoň některé z doplňkových služeb (stoly a židle, vytápění/klimatizace, toalety, šatna, mytí nádobí, úklid prostor…). V takovém případě jde o službu, která podléhá evidenci od spuštění EET, tedy od 1. 12. 2016.

V případě, že je provozovatelem nabízen zákazníkovi prodej „s sebou“, tedy jiný rozsah poskytovaných doprovodných služeb (například jiný vhodnější obal pro odnesení apod.), nejedná se v zásadě o stravovací službu, ale o dodání zboží. Pokud charakter jídla (zvolený obchodní model) nevyžaduje pro odnesení s sebou nebo konzumaci na místě zvláštní zacházení – jedná se vždy o dodání zboží (například zmrzlina v kornoutu, popcorn v krabici, párek v rohlíku apod.).

To je i Váš případ. Uváděný způsob prodeje nesplňuje podmínku stravovacích služeb. Lze jej zařadit mezi stánkový prodej, který spadá dle vydané metodiky MF do 3. vlny. Start třetí vlny je již pevně stanoven na 1. 5. 2020.

Pokud hledáte spolehlivý pokladní systém, který je cenově dostupný, vyzkoušejte např. Dotykačku, která má v rámci skupiny Solitea více jak 25 000 aktivních uživatelů.

Nenašli jste odpověď na váš problém?

Tvořte s námi obsah tohoto portálu. Napište nám, jaké informace vám chybí. Naši odborníci se budou věnovat všem vašim dotazům.

 
Váš dotaz:
Váš e-mail*:
Pro účely zodpovězení Vašeho dotazu zpracováváme osobní údaje

* položku je nutno vyplnit