Spropitné a EET – revoluce se nekoná

15|06|2016

Je povinností jak podnikatele, tak obsluhy danit tzv. „dýška“. Jak to ale bude s příchodem elektronické evidence tržeb? Přinášíme základní modelové situace a jejich řešení.

Co jsou dýška podle zákona?

Spropitné je považováno za nepovinnou platbu, která vyjadřuje to, jak byl zákazník spokojený s poskytnutými službami. Protože žádný zákon „dýška“ neupravuje, mělo by se při určení, komu náleží, vycházet z vůle zákazníka, tedy jestli „tuzér“ patří číšníkovi, nebo třeba kuchaři. To se ale v praxi neděje, a je proto na provozovateli, komu a jak spropitné rozdělí.

Příjemce je zaměstnanec – nejde o e-tržbu

Pokud podnikatel rozhodne, že spropitné patří personálu, je to z pohledu zákona o daních z příjmu příjem ze závislé činnosti a jako takový podléhá dani z příjmu fyzických osob, nikoliv e-tržbám. Platí ale, že zaměstnavatel musí tento příjem ze spropitného zdanit jako součást mzdy.

Víte, že...?

… zákazník si bude moci zadáním údajů z účtenky do webového formuláře na portále správce daně ověřit, zda byla tržba správně zaevidována?

Příjemce je majitel – jde o e-tržbu

Jestliže spropitné patří výhradně provozovateli podniku, jde o příjem ze samostatné činnosti, a proto podléhá e-tržbám. Obsluha musí platbu zadat do pokladny, tím ji elektronicky zaevidovat a vydat návštěvníkovi účtenku.

Evidence pokladny by měla být jednoduchá

V souvislosti s e-tržbami také záleží na technickém řešení jednotlivých softwarů pokladních systémů. Při výběru vhodného pokladního systému doporučujeme vybírat takový, který bude co nejvíce zohledňovat finanční toky ve vašem podniku. Pro malé provozovny se proto hodí jednoduchý systém, jejž dokáže ovládat každý a jenž vyhoví i banálnímu požadavku, jako je spropitné. Pokud už nyní uvažujete o koupi pokladního systému, můžete vyzkoušet některé nabídky na zapůjčení systému na měsíc zdarma a zjistit, zda daný systém „sedí“ na váš typ podnikání.

Pokud hledáte spolehlivý pokladní systém, který je cenově dostupný, vyzkoušejte např. Dotykačku, která má v rámci skupiny Solitea více jak 25 000 aktivních uživatelů.

Nenašli jste odpověď na váš problém?

Tvořte s námi obsah tohoto portálu. Napište nám, jaké informace vám chybí. Naši odborníci se budou věnovat všem vašim dotazům.

 
Váš dotaz:
Váš e-mail*:
Pro účely zodpovězení Vašeho dotazu zpracováváme osobní údaje

* položku je nutno vyplnit