Stánkový prodej a EET

23|10|2019

Účastníte se farmářských trhů, česnekových slavností a prodeje burčáku? A víte, do které vlny EET spadá právě vaše podnikání? Pojďme si to postupně rozebrat.

Jedná-li se o stánkový prodej občerstvení, metodický pokyn Ministerstva financí k zákonu o EET nyní rozlišuje dva modely:

Stravovací služba s povinností evidence tržeb od 1. 12. 2016 (1. vlna)

Existence provozovny pro stravovací účely (cukrárny, restaurace, zahrádky, stánky se zázemím apod.), která nabízí zákazníkům odpovídající zázemí pro konzumaci zakoupeného výrobku, tzn. stoly, židle, posezení, toalety, šatny, obsluhu atd. Pokrmy a nápoje jsou servírovány na klasickém nádobí (talíře, sklenice, příbory), s čímž jsou spojeny služby jako obsluha nebo mytí nádobí.

Dodání zboží s povinností evidence tržeb (účinnost od 1. 5. 2020) 

Tzv. prodej "s sebou" bez možnosti konzumace na místě (točená zmrzlina, párek v rohlíku, trdelník, speciality na grilu, langoš, bramborák), prodej jídla, které je zabaleno do obalu (taška, ubrousek, sáček, krabice, menu box) nebo prodej rozlévaných nápojů, určených k okamžité spotřebě (nápoje v plastovém či papírovém kelímku, případně otevřená lahev + kelímek + brčko). Tzn. stánek, mobilní prodejna či výdejní okénko bez zázemí ke konzumaci.

Ministerstvo financí a Finanční správa ČR vydali upřesňující dokument, který slouží jako pomůcka pro zatřídění jednotlivých obchodních modelů v oblasti stravování a stánkového prodeje potravin v souvislosti s EET. 

Víte, že...?

...na našem portálu jsme pro vás zpracovali přehledný seznam všech možných situací, které mohou v segmentu veřejného stravování a prodeje potravin nastat, a to včetně zařazení do konkrétní fáze zavádění EET?

Na stánku však může docházet i k prodeji jiných produktů než je občerstvení. Jak je to tedy s jednotlivými fázemi EET v takovém případě?

Zde je přehled nejrůznějších činností, které mohou probíhat prostřednictvím stánkového prodeje a jejich zařazení do jednotlivých fází EET:

1. vlna od 1. 12. 2016

Prodej občerstvení, kdy součástí stánku je i odpovídající zázemí pro konzumaci (stolky, židle, lavice), jelikož se v takovém případě jedná o poskytování stravovací služby.

2. vlna od 1. 3. 2017

Maloobchodní stánkový prodej, čili přeprodej nakoupeného zboží od dodavatele, které nepochází z vlastní výroby. Jako příklad lze uvést prodej oděvů, hraček, knih, balených potravin (oplatky, žvýkačky, nanuky, bagety) a nápojů (plechovky, pet lahve, krabicový džus), které prodáváte bez jakékoliv změny či přidané hodnoty.

3. vlna (účinnost od 1. 5. 2020)

a) EET je závazné pro ty podnikatele, kteří na stánku prodávají občerstvení a současně neposkytují zákazníkům žádné zázemí pro konzumaci - tzv. prodej s sebou (párek v rohlíku, pizza, točená zmrzlina, trdelníky, svařené víno, langoše, apod.)

b) výrobky vlastní výroby/vlastní výpěstky (NACE 10 - cukráři, pekaři, řezníci, dále prodej sýrů, ovoce a zeleniny, květin, dekorací, NACE 90 - umělecká tvorba - sochy, obrazy, apod.)

4. vlna (účinnost od 1. 5. 2020)

Vlastní výroba a následný prodej ve specifických oborech - NACE 13, 14, 15, 16, 17, 20.4, 22, 23, 25, 31 a 32 (hračky, hudební nástroje, sportovní potřeby, šperky, oděvy, textilie, parfémy, mýdla, čisticí prostředky, výrobky z papíru, ze dřeva, nábytek, proutěné či slaměné výrobky, plastové a pryžové výrobky, výrobky z keramiky, apod.)

A jakou vybrat pro stánkový prodej nejvhodnější pokladnu?

Není třeba si kvůli EET pořizovat nákladnou registrační pokladnu. Naopak. Na stánku oceníte především malé lehké přenosné zařízení s integrovanou baterií, kterou můžete dobíjet např. z auta a mobilní tiskárnu pro tisk účtenek zákazníkům. O internetové připojení se v případě chybějící wi-fi postará GSM karta mobilního operátora.

Kompletní EET řešení vás tak vyjde na 3 942 Kč

Navíc si budete moci odečíst jednorázovou slevu na dani ve výši 5 000 Kč, v tom zdaňovacím období, ve kterém poprvé zaevidujete tržbu, a to bez ohledu na skutečně vynaložené náklady.   

Při využití aktuální slevy 21 % tak na nákupu pokladny ještě vyděláte!

(Zdroj: www.dotykacka.cz)

Pokud hledáte spolehlivý EET pokladní systém, který je cenově dostupný, vyzkoušejte např. Dotykačku, která má v rámci skupiny Solitea více jak 25 000 aktivních uživatelů.

Nenašli jste odpověď na váš problém?

Tvořte s námi obsah tohoto portálu. Napište nám, jaké informace vám chybí. Naši odborníci se budou věnovat všem vašim dotazům.

 
Váš dotaz:
Váš e-mail*:
Pro účely zodpovězení Vašeho dotazu zpracováváme osobní údaje

* položku je nutno vyplnit