Tržba za prodej jízdenek

12|05|2016

Zajímalo by mě, jak se bude řešit následující případ. Firma prodává autobusové jízdenky (v hotovosti, kartami), ale tento příjem není její tržba. Na konci měsíce obdrží od dopravní společnosti fakturu, kde je vyčíslena částka s odečtenou provizí (případně firma vystavuje provizní fakturu) za daný prodej a na základě této faktury jsou pen. prostředky vybrané za prodej jízdenek odeslány této dopr. společnosti. Tedy shrnuto – pro prodejce jízdenek je tržbou pouze provize, nikoliv vybrané pen. prostředky od zákazníků.

Odpověď na Vaši otázku není jednoznačná. Do EET podle § 12 nespadají tržby z jízdného nebo souvisejících plateb hrazených v dopravních prostředcích při pravidelné hromadné přepravě osob. Neuvádíte však, o jaký druh jízdenek se jedná.

Dopravní společnost, jejíž jízdenky prodáváte, Vás může pověřit evidováním tržeb v zastoupení, tzn. že Vy, jako prodejce, budete evidovat tržby této dopravní společnosti z prodeje jízdenek. Dopravní společnost se tímto krokem nezbavuje zodpovědnosti za dodržování právních povinností, včetně odpovědnosti za důsledky spojené s jejich porušením.

Co se týče vyplácení provize na základě faktury, opět záleží na způsobu vyplacení. Jedná-li se o bankovní převod, tuto platbu evidovat nemusíte. Je-li Vám však provize vyplácena v hotovosti, máte povinnost tuto platbu zaevidovat.

Systém elektronické evidence tržeb je často vykreslován v podobě strašáka, ale není důvod se změny bát. Na trhu existují moderní on-line systémy za velmi příznivé ceny. Jejich vznik umožnil technologický vývoj v posledních letech, díky němuž nyní můžete své podnikání jednoduše obsluhovat třeba z tabletu nebo chytrého telefonu. K tomu si pořídíte jen malou příruční tiskárnu, a je hotovo.

Náklady jsou jen minimální – za on-line systém se většinou platí měsíční paušál ve výši několika stokorun. Ministerstvo navíc počítá s jednorázovou daňovou slevou 5000 Kč pro všechny živnostníky, kterých se v daném roce e-tržby týkaly. Významnou část nákladů si tak prostě odečtete z daní.

Pokud hledáte spolehlivý pokladní systém, který je cenově dostupný, vyzkoušejte např. Dotykačku, která má v rámci skupiny Solitea více jak 25 000 aktivních uživatelů.

Nenašli jste odpověď na váš problém?

Tvořte s námi obsah tohoto portálu. Napište nám, jaké informace vám chybí. Naši odborníci se budou věnovat všem vašim dotazům.

 
Váš dotaz:
Váš e-mail*:
Pro účely zodpovězení Vašeho dotazu zpracováváme osobní údaje

* položku je nutno vyplnit