Budou součástí evidence tržeb (EET) také stánkaři?

Budou součástí evidence tržeb (EET) také stánkaři?

10|11|2015

Neexistence kamenné prodejny podle předkladatelů návrhu zákona nijak nebrání podnikatelům v tom, aby evidovali své tržby. Jde o to, aby celý systém e-tržeb (EET) fungoval komplexně s co nejmenším počtem výjimek. Stánek se zmrzlinou takovou výjimkou rozhodně není.

 

Byli to právě stánkaři a drobní podnikatelé, kdo v Chorvatsku nejvíce brojil proti tamní chystané fiskalizaci. Nakonec se výjimky z elektronických služeb nedočkali, a nedočkají se jí ani čeští stánkaři, trhovci, majitelé občerstvení či další drobní podnikatelé. Jejich argumentace proti návrhu zákona se opírá především o tato fakta:

  • Mnozí stánkaři či trhovci jsou lidé vyššího věku. Seznamování se s novými technologiemi bude pro tuto skupinu složité. Pokud to pro ně nebude likvidační, určitě jim to zkomplikuje situaci.
  • Jejich obraty nejsou v porovnání s jiným odvětvím podnikání zdaleka takové, aby musely být evidovány, často jde podle trhovců pouze o stokoruny.
  • V neposlední řadě jsou to i pořizovací náklady, které jsou pro mnohé drobné podnikatele příliš vysoké, než aby přinesly nějaký užitek.

Se systémem e-tržeb jde ruku v ruce nabídka mnoha různých zařízení, které se pro drobné podnikatele hodí spíše než pro kohokoli jiného. Jejich výhodou je nejenom přenosnost a jednoduchost ovládání, ale především nízké pořizovací náklady, které rozhodně nejsou likvidační.

Pokladní systém na tabletu na platformě AndroidStánkaři musejí mnohdy čelit nepřízni klimatických podmínek a někteří z nich dokonce ani neotevírají. Přesto i zde může být telefon s dotykovým displejem nebo tablet nejlépe vyhovujícím zařízením pro e-tržby i pro ty nejmenší provozovny. Software těchto zařízení je připraven na sezonnost či občasnost podnikání, a při správném nabíjení je hardware schopen svou funkčností překlenout i dlouhou dobu bez nabíjení.

Starostí mnoha stánkařů byla i dostupnost internetového signálu, i zde se však nabízí možnost pracovat v režimu off-line, tedy bez připojení a příslušná datová zpráva se odešle automaticky po obnovení připojení.

Chorvatská realita ukazuje, že i trhovci se se svými kasami pracovat naučili, To, jestli vydávají účtenky nebo ne, je už jen jejich věc.

Pro české stánkaře se pak povinnost evidovat tržby obecně stane povinností od 1. března 2017.

 

Pokud hledáte spolehlivý pokladní systém, který je cenově dostupný, vyzkoušejte např. Dotykačku, která má v rámci skupiny Solitea více jak 25 000 aktivních uživatelů.

Nenašli jste odpověď na váš problém?

Tvořte s námi obsah tohoto portálu. Napište nám, jaké informace vám chybí. Naši odborníci se budou věnovat všem vašim dotazům.

 
Váš dotaz:
Váš e-mail*:
Pro účely zodpovězení Vašeho dotazu zpracováváme osobní údaje

* položku je nutno vyplnit