Co je to autentizace e-tržeb (EET)?

Co je to autentizace e-tržeb (EET)?

31|08|2016

Od 1. září mohou podnikatelé, jichž se týká elektronická evidence tržeb (EET), žádat o autentizační údaje. Ty potřebují mít už před přijetím první evidované tržby – mohou si je vyžádat osobně, nebo prostřednictvím datové schránky. Finanční správa upozorňuje, že jde o klíčový krok k evidenci tržeb, a je proto důležité, aby ho podnikatelé neodkládali na poslední chvíli.

AKTUALIZOVÁNO

Při osobní návštěvě finančního úřadu sdělí poplatník potřebné údaje do protokolu a autentizační údaje mu budou sděleny hned v rámci tohoto jednání. Samozřejmě nikoliv ústně – dostane je v zapečetěné obálce.

Autentizační údaje EET

Pokud bude poplatník žádat o autentizační údaje prostřednictvím datové schránky, respektive elektronicky na Daňovém portálu, požadované údaje budou zaslány zpět rovněž přes datovou schránku.

Se získanými autentizačními údaji se podnikatel následně přihlásí do webové aplikace „Elektronická evidence tržeb“. V ní musí vyplnit požadovaná data o všech svých provozovnách, v nichž provádí činnosti spadající pod EET. Poté získá v aplikaci digitální certifikát, jehož prostřednictvím ho Finanční správa identifikuje při zasílání údajů o tržbách formou datových zpráv.

Tento certifikát je nutné nainstalovat do pokladny či zařízení, přes které bude podnikatel tržby evidovat. V případě, že máte více různých pokladen, není to problém. Každý podnikatel samozřejmě může mít i více certifikátů, záleží to čistě na jeho rozhodnutí a potřebách.

Když si na to sami netroufnete

Zatímco získat autentizační údaje je poměrně snadné, vygenerování certifikátu může být zvláště pro laiky obtížnější proces. Firmy nabízející pokladní systémy s tím vesměs počítají a jsou připraveny podnikatelům asistovat. A např. Dotykačka pracuje na tom, aby nahrání certifikátu do pokladny zvládli podnikatelé i z pohodlí domova.

Správnou funkčnost pokladního zařízení pro EET s nainstalovaným certifikátem bude možné testovat od 1. listopadu 2016. Podnikatelé v první vlně EET, zahrnující ubytovací a stravovací služby, tak budou mít měsíc na vyzkoušení systému. Zbylí podnikatelé si mohou testovací období výrazně prodloužit, pokud nebudou s vyřízením autentizačních údajů otálet.

Pokud hledáte spolehlivý pokladní systém, který je cenově dostupný, vyzkoušejte např. Dotykačku, která má v rámci skupiny Solitea více jak 25 000 aktivních uživatelů.

Nenašli jste odpověď na váš problém?

Tvořte s námi obsah tohoto portálu. Napište nám, jaké informace vám chybí. Naši odborníci se budou věnovat všem vašim dotazům.

 
Váš dotaz:
Váš e-mail*:
Pro účely zodpovězení Vašeho dotazu zpracováváme osobní údaje

* položku je nutno vyplnit