Co je to CZ-NACE?

Co je to CZ-NACE?

15|01|2020

Zavádění e-tržeb neboli elektronické evidence tržeb s sebou přineslo i zviditelnění kódovacího systému, kdy se ke všem profesním skupinám přiřazují číselné kódy, jimž předchází zkratka CZ-NACE.

Zkratka NACE pochází z francouzského termínu Nomenclature génerale des Activitiés économiques dans les Communautés Européennes a česky znamená statistickou klasifikaci ekonomických činností, pomoci níž Evropská unie (respektive Evropské společenství) už od roku 1970 sbírá statistická data v mnoha ekonomických oblastech. Předpona CZ určuje, že se týká činností prováděných v České republice, u nás má sběr těchto dat na starosti Český statistický úřad. Data v něm mají pouze evidenční význam.

Víte, že...?

...konkrétní zařazení vaší živnosti do číselníku CZ-NACE zjistíte pomocí zadání svého IČ v následujícím formuláři?

Každý obor podnikání je v rámci tohoto systému řazen do oddílů označených čísly a každý podnikatelský subjekt se v tomto systému dá snadno dohledat. Konkrétně první zainteresovaná skupina podnikatelů v ubytování, stravování a pohostinství, jichž se e-tržby (EET) budou týkat nejdříve, nese označení CZ-NACE 55 a 56, maloobchody a velkoobchody, které přijdou na řadu ve druhé vlně zavádění e-tržeb (EET), jsou zase označovány kódem CZ-NACE 45.1, 45.3, 45.4, 46 a 47.

Třetí fáze pak bude znamenat zásadní změnu pro vybrané subjekty, které nejsou zahrnuty do předchozích dvou etap a netýká se jich ani následná čtvrtá fáze. Jedná se například o taxikáře, podnikatele ve výrobě (pekaři, cukráři apod.), svobodná povolání (lékaři, veterináři, advokáti...), podnikatelé v zemědělství, soukromí dopravci a další.

A které činnosti jsou ve čtvrté fázi e-tržeb (EET)? Jedná se o výrobu :

  • textilií, oděvů, usní apod. (NACE 13, 14, 15),
  • zpracování dřeva, výroba dřevěných, korkových, proutěných a slaměných výrobků, kromě nábytku (NACE 16),
  • papíru a výrobků z papíru (NACE 17),
  • mýdel a detergentů, čistících a leštících prostředků, parfémů a toaletních přípravků (NACE 20.4),
  • pryžových a plastových výrobků (NACE 22),
  • ostatních nekovových výrobků (NACE 23),
  • kovových konstrukcí a kovodělných výrobků (NACE 25),
  • nábytku (NACE 31).

Pokud hledáte spolehlivý pokladní systém, který je cenově dostupný, vyzkoušejte např. Dotykačku, která má v rámci skupiny Solitea více jak 25 000 aktivních uživatelů.

Nenašli jste odpověď na váš problém?

Tvořte s námi obsah tohoto portálu. Napište nám, jaké informace vám chybí. Naši odborníci se budou věnovat všem vašim dotazům.

 
Váš dotaz:
Váš e-mail*:
Pro účely zodpovězení Vašeho dotazu zpracováváme osobní údaje

* položku je nutno vyplnit