Ačkoliv objem nákupů přes internet každoročně roste, celé tři čtvrtiny miliardových obratů vytváří tisícovka největších e-shopů. Zbylé desetitisíce elektronických obchodů jsou tzv. „panelákové“ e-shopy bez vlastního skladu a výroby, které jejich majitelé provozují spíše jako přivýdělek. A ti se teď obávají, že kvůli administrativě spojené s EET budou muset svůj obchod zavřít.
Jejich strach pramení z toho, že z valné části fungují na „prefabrikovaném“, volně dostupném softwarovém řešení, kde jsou sice minimální náklady, ale také minimální technická podpora. Pokud nebude řešení, které používají, doplněno o možnost elektronicky evidovat tržby a komunikovat s Finanční správou, budou mít potíže.
Do EET patří hotovost, platby kartou už ne
Nejdříve je ale potřeba definovat, které platby v rámci e-shopu by měly EET podléhat. Nebudou to totiž zdaleka všechny platební metody – jde zejména o hotovost. Pokud tedy ve svém e-shopu přijímáte peníze například jen převodem na účet, nemusíte takové tržby evidovat.
Okolo plateb kartou dlouho nebylo úplně jasno. Protože Ústavní soud zrušil v prosinci roku 2017 některé části zákona o EET, pro e-shopaře to znamenalo několik změn. A tak platí, že od 1.3.2018 nemusíme evidovat v EET ani platby kartou ani online platby.