#EET na letních festivalech

#EET na letních festivalech

27|03|2019

Zaběhnutý režim podnikatelů z první a druhé vlny elektronické evidence tržeb se pomalu a jistě stává rutinou. Třetí a čtvrtá vlna je zdánlivě daleko, ale přesto se některých živnostníků, kteří spadají až do dalších fází může týkat již nyní. Řeč je o stánkařích na festivalech. Ačkoli na toto téma toho bylo napsáno již mnoho, stále se vyskytují nejasnosti a lidi tápou. Pojďme se společně v této problematice zorientovat.

„RESTAURACE“ → EET od 1. prosince 2016 (FÁZE I.)

Na festivalech se občas objeví i stánky, které připomínají restauraci. Jedná se například o „party stany“ nebo „VIP stany“ jejichž součástí je posezení a obsluha. V takovém případě kontrolní orgány, tedy Celní a Finanční správa posuzují toto zázemí jako restauraci a tito podnikatelé musí elektronicky evidovat tržby již nyní.

PRODEJ BALENÝCH POTRAVIN → EET od 1. března 2017 (FÁZE II.)

V případě přeprodávání balených potravin či dalšího zboží (např. vody v lahvi, žvýkačky, sušenky, bonbony, cigarety apod.), které bylo dříve nakoupeno, musí stánek vydávat účtenku a evidovat své tržby již v letošním roce.

RYCHLÉ OBČERSTVENÍ → EET od 1. března 2018 - odsunuto (FÁZE III.)

Tradiční stánky s občerstvením, kde je jídlo prodáváno např. na táccích a nápoje do kelímku – zákazník si je odnese s sebou, dá si je „na stojáka“ nebo ve společném zázemí bez obsluhy zajištěném organizátorem akce - registrují svoje tržby až od 1. března 2018. Toto se týká i prodeje alkoholu do zálohových např. plastových či reklamních kelímků, který prodejce na stánku neumývá, ale vymění za čistý. 

PRODEJ BALENÝCH POTRAVIN JAKO MINORITNÍ ČINNOST → EET od 1. března 2018 - odsunuto (FÁZE III.)

Množství stánků na festivalech nabízí kromě jídla s sebou (např. grilované maso, klobásy) také balené potraviny a nápoje s sebou (např. plechovkové pivo, voda v lahvi). V takovém případě je třeba myslet na to, že pokud tržby za balené potraviny nepřesáhly za předchozí rok 175 tisíc korun a tvořily v rámci dané provozovny méně než polovinu tržeb obchodníka (tzv. minoritní činnost), lze pak evidovat tyto produkty až od 1. března 2018, společně s tržbami za grilované potraviny. 

PRODEJ MERCHANDISINGU → EET od 1. března 2017 (FÁZE II.)

Většina kapel má svůj vlastní stánek, na kterém kromě autogramiády a focení se členy, prodává i své propagační předměty. Za CD, trička, kšiltovky a jiné drobné předměty, které si nechala kapela vyrobit třetí stranou (nakoupila je), musí splnit povinnost EET už letos.

PRODEJ VLASTNÍCH VÝROBKŮ → EET od 1. června 2018 - odsunuto (FÁZE IV.)

Stánky s prodejem vlastních výrobků, jako jsou například rukodělné šperky, vlastnoručně potištěná trička, čepice apod., se bude elektronická evidence tržeb týkat až od 1. června 2018.

PŘEDPLACENÉ KARTY, ŽETONY → EET od 1. března 2017 (FÁZE II.)

Na některý festivalech jsou zavedená speciální „platidla“ v podobě žetonů, kupónů nebo předplacených karet. V takovém případě podléhá evidenci tržeb jak jejich prodej, tak uplatnění na konkrétním stánku.

OSTATNÍ SLUŽBY

TETOVÁNÍ → EET od 1. června 2018 - odsunuto (FÁZE IV.)

KOLOTOČE, ATRAKCE → EET od 1. března 2018 - odsunuto (FÁZE III.)

PŮJČOVNY (KOLA, LEHÁTKA…) → EET od 1. března 2018 - odsunuto (FÁZE III.)

NAFUKOVACÍ BALÓNKY → EET od 1. března 2017 (FÁZE II.)

VSTUPNÉ – kategorie sama o sobě s výjimkou

Ve třetí fázi se začnou evidovat tržby z prodeje vstupenek, jsou-li hrazeny např. v hotovosti nebo platební kartou. Výjimky budou tvořit opět příspěvkové organizace města.

Pokud hledáte spolehlivý pokladní systém, který je cenově dostupný, vyzkoušejte např. Dotykačku, která má v rámci skupiny Solitea více jak 25 000 aktivních uživatelů.

Nenašli jste odpověď na váš problém?

Tvořte s námi obsah tohoto portálu. Napište nám, jaké informace vám chybí. Naši odborníci se budou věnovat všem vašim dotazům.

 
Váš dotaz:
Váš e-mail*:
Pro účely zodpovězení Vašeho dotazu zpracováváme osobní údaje

* položku je nutno vyplnit