Jde o to, být na systém evidování hotovostních plateb připraven, tzn. mít nakoupený pokladní systém, který splňuje náležitosti k e-tržbám, a mít v provozovně datové připojení. Pokud ale přece jen na kontrolu dojde, je dobré vědět, co se bude dít.
Jak systém odhalí porušování zákona?
Veškerá data, která zašlete na server Finanční správy, jsou shromážděna na jednom serveru, kde analytický nástroj vše vyhodnocuje. Pokud narazí na potenciální obcházení zákona, upozorní na to pracovníky finančního úřadu.
Jak budou data chráněna?
Ke kompletním datům bude mít přístup omezený okruh pracovníků Finanční správy a přenos údajů od obchodníka bude šifrovaný, aby ochránil citlivá data. Ministerstvo navíc deklaruje, že EET je zařazeno do kritické infrastruktury státu, která podléhá vysokému stupni ochrany. Nemělo by tedy hrozit riziko zneužití údajů ze strany pracovníků finančních úřadů.
Kdy přijde kontrola?
Bez kontrol by byl celý systém bezzubý, počítejte tedy s tím, že Finanční správa analyzuje všechna získaná data – v jejím hledáčku jsou především tyto parametry:
-
porovnání tržeb u podniků podobného rozsahu (například bude-li vaše provozovna vykazovat podezřele nízké tržby)
-
zkoumání stavu hotovosti na účtu
-
velká storna objednávek
Dalším vodítkem pro potenciální porušování zákona může být pro úředníky fakt, že ve vašem podniku často dochází k výpadkům evidence.
Pamatujte také, že kontroly probíhají nejen na základě získaných dat, ale i namátkově.
Kdo provádí kontroly?
Provozovny navštěvují pracovníci Finanční a Celní správy. Kontroly probíhají buď pozorováním, půjde především o to, zda jste účtenku po zaplacení zákazníkem zaevidovali, anebo formou kontrolního nákupu. V tomto případě bude úředníky zajímat, zda má účtenka všechny potřebné náležitosti. Pokud vše proběhne podle zákona, nemusíte ani vědět, že jste byli pod dozorem inspektora.