Jaké druhy plateb budou do e-tržeb (EET) zahrnuty?

Jaké druhy plateb budou do e-tržeb (EET) zahrnuty?

10|11|2015

Cílem e-tržeb je evidence a kontrola všech tržeb v hotovosti, včetně prostředků, které představují peníze (žetony, kupony). Evidovat se budou také platby kartou či jiným elektronickým prostředkem a platby stravenkami nebo směnkami a šeky. Přímé mezibankovní platby a platby formou inkasa předmětem e-tržeb nebudou.

Zákon o evidenci tržeb, přesněji jeho § 4, vymezuje, jaké platby budou e-tržbám podléhat. Kromě plateb v hotovosti do této kategorie nově spadají také bezhotovostní platby prostřednictvím směnky nebo šeku.

Další oblast zákona, přesněji § 5, je věnován platbám kartou. Ty jsou druhou největší skupinou hned po platbách v hotovosti, budou tedy taktéž zahrnuty do evidenční povinnosti. Někdo by mohl namítat, že platby kartou samy o sobě zanechávají elektronickou stopu, a jsou tedy dobře dohledatelné, nicméně základním posláním e-tržeb je evidence většiny plateb v maloobchodě zboží a služeb.

Režim evidence tržeb je tedy platný i pro provozovatele e-shopů či jiných forem zásilkového prodeje, pokud přijímají zákonem definované formy tržeb – zejména tedy hotovost, platební karty či obdobná platidla. Může tedy jít i o prodej zboží doručovaného prostřednictvím kurýrní služby, pokud je hrazeno na místě v hotovosti nebo platební kartou, případně přes platební bránu na webu daného obchodníka.

Pokud hledáte spolehlivý EET pokladní systém, který je cenově dostupný, vyzkoušejte např. Dotykačku, která má v Evropě přes 12 tisíc uživatelů.