Kdy a jak se vás e-tržby týkají

Kdy a jak se vás e-tržby týkají

21|10|2019

Elektronická evidence tržeb (tzv. e-tržby) je skutečností a je nutné se na ni dobře připravit. Shrnuli jsme pro vás, která fáze zavádění elektronické evidence tržeb se vás týká a k jakým datům musíte tržby za různé produkty a služby elektronicky evidovat.

První fáze přitom začala už letos – 1. prosince 2016. Týkala se podnikatelů v ubytování, stravování a pohostinství. Tam patří hotely, kempy, penziony, tábořiště, ubytovny, restaurace, kavárny, kantýny, catering apod. Ministerstvo financí přitom upřesnilo, že v úvodní fázi EET půjde jen o takové podniky, které nabízejí zázemí pro hosty, tedy stoly, židle apod. První fáze se tedy netýkala stánků s rychlým občerstvením, dovozu pizzy apod.

Videonávod: Ověřte si, odkdy musíte začít s EET

Nejasnosti přetrvávají

Existují ale ještě určité nejasnosti – např. v případě fastfoodových řetězců v obchodních centrech, kde mají jednotlivé provozovny povahu stánku a židle a stoly patří centru. Nejlepším řešením je obrátit se na Finanční správu a řídit se jejím doporučením.

Ohlídat byste si měli i to, kdy vlastně musíte začít evidovat tržby z různých služeb či zboží, které nabízíte v rámci své hlavní podnikatelské činnosti. Přestože se vašeho oboru týká až pozdější termín pro EET, mohou na vás e-tržby dopadnout dříve. Nicméně v této souvislosti rovněž panuje celá řada otazníků, které ministerstvo financí dosud neobjasnilo.

Dosud se např. mělo za to, že pokud třeba kadeřnice maloobchodně prodávají šampóny a další doplňkové přípravky, případně nabízejí drobné občerstvení, budou tržby z této činnosti podléhat dřívějším termínům EET. Podle ministerstva to však nebude nutné, jestliže budou zmíněné prodeje pouze „marginální“. Zatím ale není zcela jasné, kde leží hranice mezi marginálními a většími prodeji.

Zbylé fáze

Do zmíněné druhé fáze, která odstartovala 1. března 2017, spadal maloobchod a velkoobchod, tedy například prodejny potravin, drogerie, ovoce a zeleniny, večerky, všichni stánkoví prodejci apod. A znovu platí, že věci nejsou tak jednoduché – ke stejnému datu totiž musí také kadeřnice začít elektronicky evidovat tržby za prodej kosmetických a dalších přípravků, hotely pak musí evidovat tržby za prodej reklamních předmětů, zboží osobní potřeby a dalších a cukráři třeba tržby z prodeje jiného zboží, například vína prodaného v jejich provozovně. Jde totiž o maloobchodní prodej. I tady ale platí pravidlo o „marginálních prodejích“, které jsme popsali výše.

Třetí fáze EET začne 1. května 2020. Týká se všech činností, které nespadají do první, druhé ani čtvrté fáze EET. Jedná se například o meziměstskou osobní železniční dopravu, silniční nákladní dopravu, dále podnikatele ve výrobě (pekaři, cukráři, řezníci apod.) či lidi vykonávající svobodná povolání (např. lékaři, právníci, veterináři apod.).

Start čtvrté a poslední fáze při zavádění EET je novelou zákona také stanoven na 1. května 2020. Zahrnuje poskytovatele osobních služeb (kadeřnice, maséry, kartářky apod.) a zbylé výrobní činnosti (například výrobce textilií a oděvů, výrobce dřevěných, korkových, proutěných a slaměných výrobků kromě nábytku, výrobce papíru a papírových výrobků, mýdel a čisticích prostředků, producenty her, hraček, sportovních potřeb a hudebních nástrojů, hodinové manžele, opraváře strojů, zařízení a počítačů, elektrikáře, obkladače, malíře, pokrývače apod.).

Rozlišujte služby, ne jen obor podnikání

A zatímco v několika předchozích případech jsme uváděli, že určité tržby musí někteří podnikatelé elektronicky evidovat dříve, nyní si ukážeme opačný příklad – hotely totiž zatím nemusí evidovat tržby za poskytování osobních služeb, jako jsou masáže či kosmetika. Tyto ekonomické činnosti totiž spadají až do závěrečné čtvrté fáze.

Je proto třeba vždy rozlišovat vámi nabízené služby, nikoli čistě jen obor podnikání. Abyste měli jistotu, řiďte se klasifikací CZ-NACE, která zařazuje dané ekonomické činnosti do první až čtvrté fáze zavádění EET. Podle této klasifikace nejlépe zjistíte přesný termín, od něhož musíte elektronicky evidovat různé tržby.

Nejste si jistí, které fáze EET se vás týkají? Využijte náš nástroj, který vám to sdělí. Vložte údaje a my vám zašleme odpověď na email.

Pokud hledáte spolehlivý pokladní systém, který je cenově dostupný, vyzkoušejte např. Dotykačku, která má v rámci skupiny Solitea více jak 25 000 aktivních uživatelů.

Nenašli jste odpověď na váš problém?

Tvořte s námi obsah tohoto portálu. Napište nám, jaké informace vám chybí. Naši odborníci se budou věnovat všem vašim dotazům.

 
Váš dotaz:
Váš e-mail*:
Pro účely zodpovězení Vašeho dotazu zpracováváme osobní údaje

* položku je nutno vyplnit