Které tržby se nemusejí evidovat?

Které tržby se nemusejí evidovat?

13|10|2016

Do elektronické evidence tržeb nepatří veškeré tržby. Některé jsou z EET v zákoně vyloučeny. O jaké tržby konkrétně jde? Týkají se také vás?

Zákon o evidenci tržeb z EET vylučuje několik desítek druhů tržeb. Ne všechny se ale týkají podnikatelů. Evidenci se vyhne například stát a jeho samosprávní celky. To znamená, že například obce či kraje si nemusejí s evidencí lámat hlavu. Výjimky se však netýkají zdaleka jen státních institucí. Stejně je na tom i řada firem podnikajících v oblasti finančnictví. Evidenci tržeb se vyhnou české i zahraniční banky, pojišťovny, investiční či penzijní fondy nebo také obchodníci s cennými papíry.

Pokud jde o menší podnikání, vyjímá zákon z povinnosti evidovat hned několik druhů tržeb. Povinnosti jsou zproštěni například podnikatelé, kteří čekají na DIČ. Navíc i po jeho obdržení mají stále k dobru deset dnů na zřízení systému EET. Dále se nemusí evidovat poštovní služby, platby ve školním stravování a ubytování poskytovaném žákům či studentům (včetně vysokoškolských menz a kolejí) a rovněž tržby ve vztahu s pracovněprávním nebo obdobným vztahem – například když zaměstnavatel provozuje na pracovišti závodní jídelnu nebo bufet.

Z drobného podnikání není nutné také evidovat tržby v případě, že provozujete veřejné toalety nebo prodáváte zboží nebo služby prostřednictvím prodejního automatu. EET se vyhnou i ti, kdo provozují drobnou vedlejší podnikatelskou činnost v rámci veřejně prospěšného nebo zájmového spolku. To platí například u myslivců nebo hasičů, kteří jednou za čas uspořádají například ples nebo koncert, jehož zisk jde na podporu spolku.

Od EET jsou osvobozeny také některé tržby v dopravních prostředcích. Jmenovitě jde o prodej jízdného ve vozech hromadné dopravy nebo v osobní železniční přepravě. Do elektronické evidence nespadají ani tržby ze zboží nebo občerstvení prodaného na palubě letadel.

Pokud hledáte spolehlivý EET pokladní systém, který je cenově dostupný, vyzkoušejte např. Dotykačku, která má v rámci skupiny Solitea více jak 25 000 aktivních uživatelů.

Nenašli jste odpověď na váš problém?

Tvořte s námi obsah tohoto portálu. Napište nám, jaké informace vám chybí. Naši odborníci se budou věnovat všem vašim dotazům.

 
Váš dotaz:
Váš e-mail:
Pro účely zodpovězení Vašeho dotazu zpracováváme osobní údaje