Není pokladna jako pokladna. Jak vybrat správnou pro EET?

Není pokladna jako pokladna. Jak vybrat správnou pro EET?

04|12|2019

Předchozí dva roky jsou ve znamení rozvoje trhu s pokladními systémy. Může za to především nová zákonná povinnost o e-tržbách.

Nabízí se otázky, zda se svěřit do rukou profesionálů a pořídit si tzv. „chytrou pokladnu“, která vedle zákonné povinnosti k EET nabízí i řadu dalších funkcí, anebo sáhnout po nejlevnějším řešení, které sice zákon dodrží, ale nic dalšího nepřinese.

Platí totiž, že když už se musíte rozhodovat o zavedení nebo změně pokladny, stojí za to se nedívat jen na EET, ale také na možnost zlepšit řízení podniku obecně. Kvalitní pokladní systém může do vašeho podnikání vnést řád a další parametry řešení, které jste doposud nezohledňovali. Navíc vám v mnohém usnadní práci. A co aktuálně český trh s pokladními systémy nabízí?

Tradiční, výkonné, ale nákladné systémy

Kategorie dražších elektronických pokladen v Česku zastupuje řada firem, které mají dlouholetou tradici ve vývoji softwaru pro pokladní systémy. Často se také jedná o pobočky zahraničních společností.

Jejich komplexní služby využijí především velké provozy (používá je například síť restaurací Potrefená husa), hotely a luxusní restaurace, které potřebují vedle propracované pokladny i řadu dalších sofistikovaných funkcí (skladové hospodářství s podporou logistických funkcí a synchronizací s mobilními zařízeními, automatizaci procesů, převádění dokladů a vyšší prostupnost dat systémem).

Tyto pokladní systémy jsou náročné na IT infrastrukturu a správu systému. V případě aktualizace softwaru je totiž nutné kontaktovat dodavatele, který provede potřebnou úpravu softwaru. V zásadě platí, že běžný podnikatel takto sofistikovaný a finančně nákladný systém pro své podnikání nevyužije.

Zlatá střední cesta – „chytré pokladny“

V posledních dvou letech se na trhu s elektronickými pokladnami objevily mladší společnosti, které se zaměřují na univerzální a komplexní řešení, jež je plně připraveno na EET a funguje na bázi cloudu. Oproti první zmiňované kategorii pokladen jsou podstatně levnější, nabízejí až 80 procent funkcionalit, ovšem za 40 procent ceny nákladných pokladen.

Chytré pokladny“ poskytují přehled o skladových zásobách a zaměstnancích, dokážou zpracovávat analýzy a reporty, mají možnost vzdálené správy. Po technické stránce je jejich nespornou výhodou to, že dokážou velmi pružně a flexibilně reagovat na změny v aktualizacích softwaru.

Rozhodnete-li se pro nákup „chytré pokladny“, zajímejte se o to:

  1. zda firma disponuje dostatečným technickým zázemím, servisem a zákaznickou podporou;
  2. zda má vývojářské know-how a odborný personál;
  3. zjistěte si, zda je součástí pokladního řešení srozumitelný manuál k instalaci zařízení a zda
  4. firma pořádá pro své zákazníky vzdělávací akce a školení k e-tržbám.

Všechny tyto parametry totiž hrají důležitou roli. S příchodem EET se totiž objevila spousta garážových firem bez historie a zkušeností, které jen využívají obchodní příležitosti a až zařízení prodají, zmizí z trhu. A to by pro vás mohlo mít nedozírné následky od neexistujícího servisu až po to, že na server finanční správy nemusí odcházet požadovaná data.

Zlatou střední cestou v chytrých pokladnách je například řešení od společnosti Dotykačka. Její pokladní software funguje na platformě Android, vývojáři Dotykačky si dali za cíl vytvořit jednoduchý a snadno ovladatelný systém, který je šitý na míru českým podnikatelům. Dotykačku můžete mít v počítači, tabletu nebo ve smartphonu a pro řadu užitečných funkcí se hodí především pro malé a střední podniky.

Chytrou pokladnu od Dotykačky můžete pořídit od 3 942 Kč bez DPH. Měsíční licence začínají od 273 Kč. V ceně licence je rezervační systém, telefonní asistent, mobilní číšník a 70+ dalších funkcí.

Unikátnost Dotykačky tkví v tom, že jako jediná u nás nabízí možnost zapůjčení záložní pokladny v případě, pokud se vaše zařízení porouchá. Díky tomu nepřijdete o možnost obsluhovat zákazníky a evidovat tržby.

Na scénu vstupují telefonní operátoři

EET je obchodní příležitostí také pro telekomunikační firmy a poskytovatele internetu. Nabídku služeb představily už všichni tuzemští operátoři. Poskytují především jednoduchá řešení pro menší podniky.

Podle současných nabídek operátorů je možné objednat si vše potřebné poštou a s návodem na zprovoznění. Zajímejte se tedy o to, zda je návod k instalaci zařízení dostatečně srozumitelný, abyste instalaci zvládli sami.

Dejte si pozor na aplikace pro EET zdarma

Stáhnete si pouze zdarma aplikaci pro EET do svého pokladního systému? Pak ale pamatujte na to, že v takovém případě jste za veškerou funkčnost pokladny odpovědní jen a jen vy. Může to totiž vypadat lákavě, ale poskytovatel takové aplikace nejspíš nebude schopen zajistit adekvátní servis například pro větší množství zákazníků a úskalí může přijít v okamžiku, kdy bude třeba provést nutnou aktualizaci softwaru. Ta se ovšem nemusí podařit. Pokud tedy nastane jakýkoliv problém, rázem budete bez funkční pokladny, nemůžete prodávat a zároveň budete muset pořídit do své provozovny jiné pokladní řešení.

Pokud hledáte spolehlivý pokladní systém, který je cenově dostupný, vyzkoušejte např. Dotykačku, která má v rámci skupiny Solitea více jak 25 000 aktivních uživatelů.

Nenašli jste odpověď na váš problém?

Tvořte s námi obsah tohoto portálu. Napište nám, jaké informace vám chybí. Naši odborníci se budou věnovat všem vašim dotazům.

 
Váš dotaz:
Váš e-mail*:
Pro účely zodpovězení Vašeho dotazu zpracováváme osobní údaje

* položku je nutno vyplnit