Platby kartou – spadají do elektronické evidence tržeb?

Platby kartou – spadají do elektronické evidence tržeb?

23|08|2016

Spuštění elektronické evidence tržeb (EET) se blíží, první fáze zavádění tzv. e-tržeb je plánována již na letošní prosinec. I přesto okolo EET mezi mnoha podnikateli stále panují určité nejasnosti. Často například řeší, zda do EET spadají také platby provedené přes platební bránu.

Postoj ministerstva financí je přitom zřejmý – úřad zdůrazňuje, že EET podléhají veškeré platby kartou, i když jdou skrze platební bránu.

Karty nelze z EET vyloučit

Navzdory tomu, že taková platba zanechává tzv. elektronickou stopu, cílem EET je podle ministerstva financí evidovat většinu plateb, kterou zákazníci v maloobchodním sektoru používají při nákupu zboží a služeb. Protože platební karty využívají lidé po hotovosti nejvíce, nechtělo ministerstvo financí tak velký podíl plateb z evidence vyloučit.

Nicméně ve chvíli, kdy zákazník platí přes platební bránu ze svého internetového bankovnictví, je situace jiná. Kupující totiž v takovém případě neplatí kartou přímo prodejci, ale platební brána ho přesměruje do jeho elektronického bankovnictví s předvyplněným příkazem k úhradě. Požadovaná částka pak odchází z bankovního účtu kupujícího na bankovní účet prodejce a jde tak o klasický bankovní převod, který do EET nespadá.

Situace okolo e-shopů

Sporná však zůstává situace okolo e-shopů, jejichž provozovatelé stále netuší, zda budou muset tisknout účtenky a platby evidovat. Na konci června ministerstvo financí uvedlo, že režim EET pro e-shopy radikálně zjednoduší.

Pokud bude zboží dodáváno přes přepravní firmy, které hotovostní obnos od zákazníka následně převedou e-shopu přes účet, nebude se EET na tyto transakce vztahovat,“ napsalo ministerstvo s tím, že doklad přes EET bude nutné vystavit jen tehdy, pokud přepravce předá prodejci hotovost.

Pro finální řešení této otázky však bude rozhodující až metodika, kterou ministerstvo financí k dané problematice v blízké budoucnosti vydá.

Pokud hledáte spolehlivý EET pokladní systém, který je cenově dostupný, vyzkoušejte např. Dotykačku, která má v Evropě přes 12 tisíc uživatelů.