Rozdíl mezi registrační pokladnou a pokladním systémem pro e‑tržby

Rozdíl mezi registrační pokladnou a pokladním systémem pro e‑tržby

27|03|2019

V souvislosti s povinností evidovat tržby se mluví o pokladních systémech (POS). Někteří je ale zaměňují s registračními pokladnami. Pojďme si proto v těchto dvou pojmech udělat jasno.

Registrační pokladna

Registrační pokladna je elektronické zařízení s fiskální pamětí, tiskárnou a displejem. Pokladna může být zároveň klasický počítač se samostatnou externí tiskárnou, ovšem i v tomto případě musí mít displej a fiskální paměť. Registrační pokladna je zcela běžné zařízení, které využívají obchodníci po celém světě.

A teď k tomu nejdůležitějšímu: Jestliže už ve své provozovně používáte registrační pokladnu a chcete vědět, zda je vaše zařízení připraveno na zavedení e-tržeb, informujte se u výrobce nebo dodavatele vaší pokladny, zda splňuje podmínky pro e-tržby.registrační pokladna

Zásadní by pro vás mělo být především to, zda je možné zaslat on-line dotaz na server finanční správy při uzavírání účtenky, a dále možnost ukládání off-line účtenky do paměti při výpadku spojení.

Bohužel většina nabízených levnějších registračních pokladen a také ty, které jsou starší více než čtyři roky (kromě nejvyšších modelů), neumožňují on-line připojení na internet, a tak pravděpodobně nebudou vyhovovat provozu v rámci EET. Proto doporučujeme obrátit se na některého z dodavatelů pokladních systémů.

Pokladní systém

Kasa, pokladna anebo také pokladní systém je rozhraní, pomocí kterého účtujete položky zákazníkovi. Pokud již využíváte nějaký pokladní software, kontaktujte výrobce či dodavatelskou společnost a zeptejte se, zdali bude poskytovat rozšíření funkčnosti na EET. Dodavatel by vám měl nabídnout rozšířený modul, který bude splňovat podmínky pro e-tržby. Cena by se měla pohybovat od pěti do deseti tisíc korun. 

Pokud jste doposud byli zvyklí pracovat jen s paragonem a tužkou, k dispozici vám může být pokladní řešení Dotykačka, které se dá pořídit už za zhruba pět tisíc korun. Ministerstvo navíc počítá s jednorázovou daňovou slevou 5 000 Kč pro všechny živnostníky, kterých se v daném roce e-tržby týkaly. Významnou část nákladů si tak odečtete z daní. Dotykačka se hodí pro malé a střední provozy, jakou jsou restaurace, cukrárny, pekařství, penziony, hotely či stánkový prodej, a jedná se o mobilní dotykovou pokladnu včetně malé přenosné Bluetooth tiskárny.

  Registrační pokladna:
cena cca od 6 500 Kč
bez DPH
Pokladní systém, např. Dotykačka:
cena od 3 942 Kč
bez DPH
Certifikované zařízení na EET NE ANO
Možnost manipulace s daty ANO NE
Možnost kontroly on-line NE ANO
Připojení k internetu NE ANO
Skladové hospodářství NE ANO
Manažerské reporty NE ANO
Správa zákazníků a věrnostních systémů NE ANO

 

Pro úplnost je třeba si připomenout, že zavedení registračních pokladen schválila už v roce 2005 vláda vedená ČSSD; pro podnikatele měly být povinné od roku 2007. Hned po volbách v roce 2006 ale tuto povinnost zrušila nová vládní koalice v čele s ODS.

Registrační pokladny byly snadno zneužitelné, proto současná vláda zavedla modernější on-line nástroj v podobě elektronické evidence tržeb, který je navíc z hlediska pořizovacích nákladů pro podnikatele levnější než registrační pokladny. Stát si od zavedení elektronického systému slibuje především lepší výběr daní, účinnější finanční správu a omezení šedé ekonomiky.

Systém on-line evidence tržeb byl poprvé zaveden v Chorvatsku. Na něj navazuje český model, jehož výhodou oproti registračním pokladnám je, že není potřeba pořizovat zcela nová zařízení s certifikací. Měl by být tedy podstatně jednodušší. Další zemí, která se připojila k tažení proti daňovým podvodům, bylo v lednu tohoto roku také Slovinsko. O zavedení v tuto chvíli uvažují i další evropské státy. 

Pokud hledáte spolehlivý pokladní systém, který je cenově dostupný, vyzkoušejte např. Dotykačku, která má v rámci skupiny Solitea více jak 25 000 aktivních uživatelů.

Nenašli jste odpověď na váš problém?

Tvořte s námi obsah tohoto portálu. Napište nám, jaké informace vám chybí. Naši odborníci se budou věnovat všem vašim dotazům.

 
Váš dotaz:
Váš e-mail*:
Pro účely zodpovězení Vašeho dotazu zpracováváme osobní údaje

* položku je nutno vyplnit