Stánkaři mají na EET čas do května 2020

Stánkaři mají na EET čas do května 2020

11|11|2019

První fáze zavádění elektronické evidence tržeb (EET), která odstartovala v prosinci 2016, zahrnuje provozovatele ubytovacích a restauračních služeb. Pokud ale nabízíte občerstvení ve stánku, přijdete na řadu až ve třetí fázi, jejíž start byl odložen na 1. 5. 2020.

Podle rozhodnutí ministerstva financí se stánkový prodej občerstvení nepočítá mezi restaurace, neboť u stánků nemají hosté stejné zázemí. Jinak řečeno – chybí v nich nejen stoly, k nimž by si mohl host sednout a zakoupené občerstvení zkonzumovat, ale třeba také toalety, vytápění či klimatizace apod.

Přesto uvedená výjimka (a s ní spojený odklad EET) způsobila v řadách podnikatelů velké zmatky, neboť zpočátku nebylo zřejmé, zda skutečně platí i pro ty, kdo budou mít například na vánočních trzích vedle stánku pro návštěvníky připravené i bufetové stolky.

Proto muselo ministerstvo vydat upřesňující metodický pokyn – v tom potvrdilo, že stánkaři musí začít evidovat až v rámci třetí vlny. „Pokud provozovatel nabízí možnost prodeje s sebou, nejedná se o stravovací službu, ale o dodání zboží (například zmrzlina v kornoutu, popkorn v krabici, párek v rohlíku apod.),“ stojí v ministerském pokynu.

Pozor na přeprodej pochutin

Ale i tak má stánkový prodej háček. Něco jiného totiž je, pokud občerstvení ve svém stánku nevyrábíte, ale pouze ho přeprodáváte (například lízátka, nanuky apod.). „V takovém případě jde o maloobchodní činnost, která spadá už do druhé fáze EET. Tržby z ní tak musíte evidovat již od března 2017,“ říká Martin Himl, daňový expert společnosti Dotykačka.

Nevíte, která fáze se vás týká? Poradíme vám!

Pokud si nejste jistí, do jaké fáze elektronické evidence tržeb spadáte, nabízíme vám snadný způsob, jak to zjistit. Na hlavní stránku webu jaknaetrzby.cz jsme do pravého sloupce přidali jednoduchou aplikaci – stačí jen zadat vaše IČ a e-mail, na který vám pak pošleme obratem kompletní informaci. A budete mít jasno.

V případě, že podnikatelé poskytují několik různých služeb, které spadají do odlišných fází EET, mohou využít vychytávku současných pokladních systémů, které obsahují i tlačítko „nefiskalizovat“. Díky němu lze některé tržby vyjmout z elektronické evidence. S tím nemá problém ani Dotykačka.

Podnikatelé mohou toto tlačítko používat nejpozději do okamžiku, kdy budou muset dané tržby evidovat. Všem ale doporučujeme, aby začali evidovat všechny tržby hned. Nebudou tak muset řešit, kdy začít s evidencí dalších činností,“ uvádí Michal Wantulok ze společnosti Dotykačka.

Pokud hledáte spolehlivý pokladní systém, který je cenově dostupný, vyzkoušejte např. Dotykačku, která má v rámci skupiny Solitea více jak 25 000 aktivních uživatelů.

Nenašli jste odpověď na váš problém?

Tvořte s námi obsah tohoto portálu. Napište nám, jaké informace vám chybí. Naši odborníci se budou věnovat všem vašim dotazům.

 
Váš dotaz:
Váš e-mail*:
Pro účely zodpovězení Vašeho dotazu zpracováváme osobní údaje

* položku je nutno vyplnit