Ujistěte se, v čem podnikáte! Předejdete zmatkům i postihům

Ujistěte se, v čem podnikáte! Předejdete zmatkům i postihům

09|04|2020

Několikrát odložená 3. a 4. vlna elektronické evidence tržeb se dočkala dalšího odkladu díky opatřením na zamezení šíření koronavirové infekce a podnikatelé spadající do této skupiny získali několik měsíců navíc k řádné přípravě na její spuštění. Bohužel však také stále platí, že řada například i začínajících podnikatelů stále nemá zcela jasno, do které vlny jejich činnost patří. Přitom je zřejmé, že jejich přihlášená činnost musí být v souladu se skutečností.

Pravdou ale také je, že množství podnikatelů má registrovanou určitou činnost, ale ve skutečnosti provozuje něco jiného. O co jde? Jeden konkrétní příklad za všechny – cukrárna prodávající zákusky a další sortiment, to je příklad druhé vlny, ale pokud jsou v prodejně místa k sezení a hosté si dají kávu a zákusek přímo v cukrárně, jde o stravovací služby a činnost spadající už do první vlny EET od prosince 2016.

Běžnou situací z praxe je, že provozovna zavedla možnost konzumace na místě až dodatečně a faktická změna se již nepromítla do všech potřebných evidencí. Neméně běžnou situací je snaha obejít některá další nařízení a povinnosti plynoucí například z živnostenského zákona, hygienických norem a dalších. Pro takovéto provozovny tedy znamená zavedení EET další možnou „hrozbu“, že jejich trik bude odhalen a adekvátně postižen.

Klíčové pro určení, v které etapě musí podnikatelé začít elektronicky evidovat tržby, je kód CZ-NACE. První vlna spuštěná v prosinci 2016 platila pro podnikání v oboru ubytování, stravování a pohostinství. Do první vlny ale nespadli ti podnikatelé, kteří například ve stánku nebo prodejním okénku nabízejí produkty, které si zákazník odnese s sebou. Těch se týká až třetí vlna. Pokud ale máte provozovnu se židlemi a stoly, s toaletou, rozhodně byste měli mít EET už od 1. prosince 2016.

Pro podnikatele je proto důležité, aby si udělali opravdu důkladnou „inventuru“ náplně své činnosti, aby předešli zmatkům a neriskovali případné postihy při kontrolách.

Pokud ještě sami tápete v tom, která vlna EET se týká vašeho podnikání, můžete najít užitečné informace i v našem článku Obchodní modely ve stravování a prodeji potravin.

Společnost Dotykačka, jeden z lídrů na trhu pokladních řešení, vytvořila aplikaci, která může podnikatelům pomoci se zorientovat a kterou naleznete i na našem portále. Po zadání IČO a e-mailu pošle seznam všech činností, které má příslušné IČO na sebe registrované v obchodním či živnostenském rejstříku, a u každé uvede, kdy se tržby musí začít elektronicky evidovat. „Údaje jsou pouze informativní,“ varuje nicméně aplikace.

Zejména na základě výstupu z této aplikace a také bezplatné poradny na našem portále společnost Dotykačka již dříve v médiích upozornila na velmi časté rozpory ve faktické náplni podnikání a oficiálním záznamu CZ-NACE v evidenci podnikatelských subjektů.

Jednoznačným doporučením pro podnikatele je včasné řešení všech nejasností i instalace pokladen EET. Podcenit přípravu a nevyzkoušet si systémy předem může způsobit komplikace.

Pokud hledáte spolehlivý pokladní systém, který je cenově dostupný, vyzkoušejte např. Dotykačku, která má v rámci skupiny Solitea více jak 25 000 aktivních uživatelů.

Nenašli jste odpověď na váš problém?

Tvořte s námi obsah tohoto portálu. Napište nám, jaké informace vám chybí. Naši odborníci se budou věnovat všem vašim dotazům.

 
Váš dotaz:
Váš e-mail*:
Pro účely zodpovězení Vašeho dotazu zpracováváme osobní údaje

* položku je nutno vyplnit