Ztrácíte se v EET? 10 základních pojmů, které vám pomůžou

Ztrácíte se v EET? 10 základních pojmů, které vám pomůžou

02|06|2016

Tápete stále v odborných termínech, které jsou často složité? Připravili jsme pro vás slovník 10 nejdůležitějších pojmů, díky kterým se už neztratíte.

Evidovaná tržba

– nebo také evidovaná platba. Pod tento pojem spadají všechny platby zákazníkem, které přijímáte v hotovosti, platební kartou, šekem, směnkou nebo stravenkami. Právě o evidenci těchto toků peněz jde v novém zákoně o e-tržbách, který začne platit 1. prosince 2016.

Finanční správa

– realizuje projekt Elektronické evidence tržeb. Jednotlivé finanční úřady v místě vašeho podnikání například vydávají povinné identifikační údaje, které musíte mít před zaevidováním své první elektronické tržby.

Pokladní systém –

je software, který používáte v počítači, tabletu nebo chytrém telefonu. Pomáhá vám správně evidovat peníze přijaté ve vaší provozovně. Pokladní systém s příchodem EET musíte mít. Na trhu jsou různé pokladní systémy, některé můžete na 3 měsíce vyzkoušet zdarma a zjistit, jestli se hodí pro váš typ podnikání.

Autentizační údaje

– jedná se o přihlašovací údaje, o které si musíte zažádat na finančním úřadu, a to buď přes datovou schránku, nebo osobně. Zažádat o ně můžete od 1. září 2016. Po zažádání obdržíte uživatelské jméno a heslo a budete se moci přihlásit na portál Finanční správy.

Certifikát

– slouží ke ztotožnění evidované tržby s vámi coby poplatníkem, případně vaší provozovnou nebo konkrétním pokladním zařízením. Certifikát si budete moci spravovat poté, co se poprvé přihlásíte pod svými autentizačními údaji na portál Finanční správy.

Víte, že...?

... od listopadu si budete moci vyzkoušet EET nanečisto? Bude totiž spuštěn režim, kde bude možné otestovat si komunikaci s finanční správou, nasimulovat přijetí tržby a odeslání informací o transakci.

Platforma Android

– je populární softwarová platforma nejen na mobilních telefonech, ale poslední dobou je mezi podnikateli oblíbená i na pokladních systémech. Hlavní výhodou Androidu je jednoduché ovládání, široké využití a příznivá cena.

Fiskální identifikační kód (FIK)

– jedná se o identifikační údaj, který vytvoří systém Finanční správy. Slouží jako potvrzení pro zaevidování tržby. Obdržíte jej do 2 vteřin po odeslání o přijaté platbě a objeví se i na účtence, kterou dáte zákazníkovi.

Podpisový kód poplatníka (PKP) 

– prokazuje jednoznačnou vazbu mezi vámi a vydanou účtenkou. Je vytvořen elektronickým podpisem za použití privátního klíče a několika dalších údajů, jako je DIČ, identifikace provozovny, pokladní místo, pořadové číslo účtenky, datum a čas přijetí platby a celková částka tržby.

Bezpečnostní kód poplatníka (BKP) 

– bezpečnostní kód poplatníka je generovaný vaším pokladním zařízením a identifikuje příslušnou tržbu poplatníka. V datové zprávě je vždy obsažen a je součástí údajů na účtence.

Zjednodušený režim

– jestliže je nedostatečné pokrytí signálem pro datové připojení v místě vašeho podnikání, můžete zažádat o výjimku tzv. zjednodušeného (někdy také OFF-LINE) režimu. O povolení zjednodušeného režimu e-tržeb však musíte zažádat na příslušném finančním úřadu. Stále ale platí, že je třeba vaše tržby evidovat. Údaje o nich musíte poslat nejpozději do 5 dnů od uskutečnění tržby. Na účtence ale nemusí být fiskální identifikační kód.

Pokud hledáte spolehlivý EET pokladní systém, který je cenově dostupný, vyzkoušejte např. Dotykačku, která má v rámci skupiny Solitea více jak 25 000 aktivních uživatelů.

Nenašli jste odpověď na váš problém?

Tvořte s námi obsah tohoto portálu. Napište nám, jaké informace vám chybí. Naši odborníci se budou věnovat všem vašim dotazům.

 
Váš dotaz:
Váš e-mail:
Pro účely zodpovězení Vašeho dotazu zpracováváme osobní údaje